şükela:  tümü | bugün
7 entry daha
 • denize indirildiği 1960 yılı itibariyle abd donanmasının en uzun uçak gemisiydi. aynı zamanda, tarihte nükleer enerjiyle çalışan ilk uçak gemisidir. çirkin olmasına rağmen, oldukça gözalıcı özellikleri olan ve pahalı bir gemidir. en dikkat çekici özelliği, diğer uçak gemilerine göre daha büyük ve geniş olan kulesidir. bunun nedeni ilk yapıldığı dönemde diktörtgen prizma şeklindeki kulenin etrafını çevreleyen ve scanfar adı verilen phased-array radar kaplamasıdır. bu aynı zamanda, ticonderoga sınıfı aegis kruvazörlerin radar sistemi olan an/spy-1'in de atasıdır. ancak zaman içinde radar teknolojisinin gelişmesi ve "incelmesi" bu gemide bulunan eski tip radar sistemlerinin, kule etrafındaki kaplamaların ve kulenin direk kısmında bulunan konik anten konstrüksiyonun 1979 yılında kaldırılarak, daha küçük boyutta radar alıcılarının takılmasına olanak tanımıştır. yine de, eski radar sistemi söküldüğü halde altındaki büyük ve köşeli kule yapısı varlığını sürdürdüğünden geminin garip görünümü değişmemiştir. inşa ve bakım maliyetlerinin yüksekliğinden ötürü, cvn-65 uss enterprise'ın denize indirilmesinden ve edinilen tecrübelerden sonra, kardeş gemilerinin inşa programı durdurulmuştur. bu yüzden sınıfının tek örneği bu gemidir.

  çirkin görüntüsüne rağmen bu gemi amerikan tarihinde ikonik bir yere sahip olmuştur. nedeni de pek çok tarihi olayın bizzat içerisinde yer almasından dolayıdır. söz gelimi, 20 şubat 1962'de amerikalılar uzay yarışına dahil olduklarında, uzaya giden ilk amerikalı john glenn'in denizden alınarak kurtarılması için yürütülen operasyon bu gemi üzerinden icra edilmiştir. star trek adlı bilim kurgu dizisindeki uzay gemisinin adı bu gemiden gelmektedir. ayrıca bu gemi kendi adıyla top gun adlı filmde de boy göstermiştir.

  ikinci filo'da görev yapan gemi, ekim 1962'deki küba füze krizi sırasında abd donanması'nın adaya uyguladığı ablukada görev almıştır.

  1965 yılında yedinci filo'ya katılan geminin personeli, aralık 1965'ten itibaren vietnam savaşı'nda aktif olarak yer almış ve 1969 yılında güvertesinde bulunan bir f-4'ün üzerindeki roketin kazara ateşlenmesi sonucu büyük bir yangın faciası yaşanana değin 12 000'in üzerinde sorti gerçekleştirmiştir. yangından sonra bakıma alınan gemi 1971 yılında yeniden hindiçini bölgesine gönderilmiş ve savaşın bitiminden sonra bile burada görev yapmaya devam etmiştir.

  1983 yılında san francisco açıklarına gelen gemi burada dipteki bir kum tepeciğine çarparak karaya oturmuştur. bu tarz olaylar normalde bir gemi komutanı için kariyer bitirici nitelikte olsa da, geminin komutanı sonradan amiral olmayı başarabilmiştir. gemi karaya oturduktan sonra bakıma alınmıştır. aynı dönemde top gun adlı filmin bazı sahnelerinin çekimi bu gemide gerçekleştirilmiştir.

  1986 yılında libya'daki harekata katılmak üzere pasifik'ten akdeniz'e giden gemi, süveyş kanalı'ndan geçen ilk nükleer uçak gemisi olmuştur. 1988 yılında basra körfezi'ne intikal eden gemi, iran-ırak savaşı sırasında basra körfezi'nde kuveyt tankerlerine eskortluk yapmıştır. 1989 yılında karışıklıkların baş gösterdiği filipinler'e hareket eden gemi, buradaki görevi sona erdikten sonra, 1990 yılında bakıma alınmak üzere norfolk limanına demirlemiştir.

  reaktör türbinleri ve tekne alt yapısı yenilenen gemi 1994 yılında yeniden hizmete girmiş ve 1998 yılında yeniden basra körfezi'ne gelerek, operation desert fox adı verilen ırak'taki bombardıman harekatında önemli bir rol oynamıştır.

  teknik özellikleri:
  deplasman: 94 000 ton (tam yüklü deplasman)
  uzunluk: 342 m
  genişlik: 78 m
  draft: 12 m
  hız: 32 knot
  menzil: sınırsız; eknomik süratte, yakıt ikmali yapmadan 20 yıl boyunca yol alabilir.
  güç kaynağı: 8 adet westinghouse a2w nükleer reaktör, 4 adet westinghouse buhar türbini, 4 uskur ( toplam güç 280 000bg)

  radar: sps48 ve sps49 hava ve satıh takip radarları

  silahlar: 3 adet seasparrow füze lançeri, 3 adet phalanx hava savunma silahı
  hava aracı taşıma kapasitesi: 60 ila 90 adet.
1 entry daha