şükela:  tümü | bugün
151 entry daha
  • sayısı 100'ü geçen kiralama yapan bir müşterisi olarak operasyonel sorunları aşmadan kimseye kullanmasını önermediğim sistem.

    örnek vermek gerekirse, üç gün önce arkadaşım buradan kiralama yaptı, yolda bir araç kendisine vurdu, durup tutanak tutmak istediler, hemen hemen her kiralık araçta olan boş tutanak kağıdı yok onu da gectik araçta sigorta bilgisi yok. dakikalar sonunda müşteri temsilcisine ulaşıyor ve mail ile gönderileceği söyleniyor. saatler geçiyor mail yok. tabi bu süre içinde arkadaşa fatura edilmeye devam ediyor. 1 günün neredeyse sonunda sigorta bilgisi ulaşıyor ve tutanak düzenleniyor.

    ikincisi bugün benim başıma geldi, aracın işaretli olduğu konuma gittim, ataşehir yenisahra'da gecekonduların içinde bir yer görünüyor. ilk önce şüpheyle yaklaşsam da, gireyim alır giderim dedim. 10 dk boyunca 200-300 metre çaptaki her yeri aradım ama araç yok, hava karanlık, adam konum açıklamasına "sk" yazmış, koydugu fotoğrafta aracın sadece sol camı gözüküyor. tam mahalleden çıkacakken bir kişi geldi hayırdır ne arıyorsun burda dedi, ilk önce adam gibi anlatmaya çalıştım sonra tehdit etmeye başladı, orada dayak yemediğime büyük şükrederek çıktım ve karakolluk olduk. tabi bu süre içerisinde yine ulaşamıyoruz müşteri hizmetlerine, en sonunda bir şekilde ulaştım ve durumu insan gibi izah ettim. tamam dediler aksiyon alınacak vs, aradan 6 saat geçmiş sisteme bakıyorum hala orada aynı araç gözüküyor, yani biri daha kiralama yapsa aynısı başına gelecek. aradım tekrar söyledim biz sistemden bir şey yapamıyoruz dediler. ve tabii ki benim kiralamamda da para iadesi falan alamadım. yani yapamadığım kiralamanın parasını aldılar.

    kötü söz kullanmak istemiyorum, yorumu size bırakıyorum.
16 entry daha