şükela:  tümü | bugün
 • tam hali 8 ekim 2019’da finansı etkileyecek önemli bir olay olacağının 5 ay öncesinden planlanması olacaktı.

  en ilk kaynak

  şant manukyan hocamızın 8 mayıs 2019 tarihinde verilen opsiyon emirleriyle ilgili bloomberg ekranlarında yaptığı tespittir.

  --- spoiler ---

  bu tabloyu şunun için açtım: ilginç bir şekilde, ne olduğunu hakkaten bilmiyorum, zannedersem hiçbirimiz de bilmiyoruz. ekimin sekizine her türlü yani alma tarafına da satma tarafına da çok ciddi miktarda opsiyon yazılmış durumda. yani 150 milyon, 180 milyon, 200 milyon, devamlı olarak 8 ekime yığılan bir tl opsiyon piyasası var. hani ilginç, onu da paylaşmak istedim.
  --- spoiler ---

  edit: açıklama soranlar olmuş, buradan da paylaşayım. burada bahsedilen opsiyon ileri tarihte doları o günkü fiyatına alıp satabilme hakkı satın almak anlamına gelir. yani şöyle düşünün, ben aracı kuruma bugün bir milyon dolar veriyorum bunun karşılığında bana 5 ay sonrası için bugünkü fiyatına tl karşılığında 200 milyon dolar satın alma ve ayrı olarak 200 milyon karşılığında tl alma hakkı veriyorlar. 8 ekim gün bitmeden hangi taraf kardaysa o işlemi yapıp cukkadanak kara geçeceğim. (verdiğim rakamlar sallama ama mantık aynı). normalde opsiyon satın almak için belli bir sebebin olur. mesela yurtdışına iş yaparsın, o tarihte yabancı para cinsinden ödemen vardır, finansal dalgalanmadan etkilenme riskini ortadan kaldırırsın.

  yanlışım olduysa diye @el pacho’nun paylaşmamı tavsiye ettiği linki ekliyorum

  edit2: @asilyazar101 8 ekim’de önceden bilinen pentagon ve milli savunma bakanlığı toplantısı olduğunu, sebebin bu olduğunu söyledi ama kaynak istedim paylaşmadı. paylaşırsa eklerim.

  edit3: @asilyazar101 bana düne ait bir kaynak paylaşmış. bu kaynakta sözde önceden planlanmış bir toplantıdan bahsediliyormuş. ben zamanımı boşa harcayamayacağım çünkü öyle bir şeyden bahsediliyorsa bile aynı kapıya çıktığını düşünüyorum. sonuç olarak bu toplantının yapılacağına dair 5 ay öncesine ait bir kaynak yok. yine de trol olduğunu düşünsem de farklı bir görüşü burada paylaşmak boynumun borcu.

  edit4: en ilk kaynak eklendi.

  edit5: @cnttn medyaya düşmeye başladığını haber verdi.

  edit6: dolar 5 aydan bu yana çok fazla artmadı diyenler olmuş. öncelikle daha gün bitmedi, bunu gün sonunda söylemek daha doğru olur. ikinci olarak da önceden verdiğim örnekte göreceğiniz gibi bu finansal aracın asıl kullanımı riski ortadan kaldırmak içindir. yani işlemi yapanlar bugün yaşanacak bir döviz krizi olursa bundan etkilenmeyecekler. zaten finansta en öncelikli konu riski en aza indirmektir. eğer ticari bir şirketin finans birimindeyseniz amacınız kar değildir, riski sıfırlamaktır. eğer yatırım şirketindeyseniz de ortalamanın üzerinde kar elde etmeye çalışırsınız ama bunu yaparken de yine riski düşük seviyede tutmaya çalışırsınız. finans dediğiniz alan zaten şans değildir hatta tam tersine şansın etkisinden kamçaya çalışmaktır. bu işlemlerden anladığım kadarıyla yapılan hamle de o yöndedir. yine de işin uzmanı değilim eğer yanlışım varsa lütfen özelden beni bilgilendirin ben de buradan paylaşayım.

  edit7: ben sınır ötesi operasyona, önceden planlanmasına ve gizli tutulmasına karşı değilim. ama bu olay birilerinin ülkenin menfaatlerini riske atmak pahasına kendi çıkarları uğuruna hareketlerde bulunmuş olabileceğini gösteriyor. kesinlikle öyledir de diyemiyoruz belki gerçekten de tesaadüftür.

  edit8: (#96283878) "ne 250m usd çok büyükk bir yatırım ne de 5 ay çok uzun bir zaman" denmiş. videoyu izleyip sayıları topladım 8 mayıs'ta 8 ekim için verilmiş toplam emir hacmi 2.15 milyar usd. ha yine büyük olmayabilir ama şant manukyan'ın dikkatini çekmiş. dersiniz ki bu tarz durumlar yılda birkaç kez oluşur bu sefer de denk gelmiş anlarım. ama çok sıradan bir gün değil her gün böyle yüklü birikme olduğunu sanmıyorum.

  edit12: aşağıdaki edit9 hatalı olmuş. ayları karıştırmışım bahsettiğim 2.15 milyar dolar 8 ekim hacmi, 30 milyon dolar da 7 ekim hacmi. yani videodan 7 kasım hacmi görülmediği için yorum yapamıyorum. (#96284221) sahibinden özür dilerim. ayrıca beni bu konuda uyaran @kaynayansu'ya da teşekkür ederim.
  edit9: (#96284221) "7 kasım'da da bir yığılma var" denmiş. videoyu izlerseniz o tarihte 7 kasım için girilmiş işlem hacmi 30 milyon dolarken 8 kasım için girilmiş işlem hacmi 2.15 milyar dolar yani yaklaşık 100 katı. ikinci olarak da, "işlemleri yapanların milyonlarca dolar zarar ettiğini gösteren yayın" denmiş. aynı mantıkla son istanbul depreminde hasarlanmış binanızı yıkıp yenilediniz ve sonrasında da 100 yıl boyunca deprem olmadı öyleyse paranız çöpe gitti. bravo çok güzel mantık.

  edit10: adını vermemi istemeyen bi yazar uyardı, en ilk kaynak sahibi piyasayı tanıyan biri değil bu tarz bir haberi tutmuş ve önemli bir gelişme denk gelince de paylaşmış ikisi tamamıyla alakasız olaylar demiş. evet haklı olabilir, bunu diyen bir sürü başka yazar da olmuş. keşke güvenilir bir finans uzmanı çıksa bu olayı yorumlasa da ben de buradan paylaşsam. bütün gün şant manukyan'ın twitter hesabını kontrole diyorum bir açıklama gelir mi diye, ama son zamanlarda kullanmıyor anladığım kadarıyla.

  edit11: gerçekleşmemiştir.
163 entry daha