şükela:  tümü | bugün
30 entry daha
 • bir çok tanımı olan fizik kavramı. uzay bir lokasyonken, o lokasyondan başka bir lokasyona giderkenki süreç zamandır. yani uzay ve zaman birbiriyle iç içedir.

  kuantum alanından bakarsak uzay komple boş değildir. bu açıdan uzayzamanın bir dokusu olduğunu özellikle karadelikler gözlemlendiğinde anlayabiliriz. çünkü karadeliklerin etrafında bir elastiklik olduğunu etrafındaki ışığın bir eğri çizmesinden anlarız. bu elastiklik ise adeta bir doku gibi varolan uzayzamanın bükülmesidir. böylece kütlesi olan cisimlerin uzayzamanda bükülme yarattığını einstein genel görelilik teorisi ile açıklamıştır.

  yukarıda uzayzamanın bir dokusu olduğundan bahsettik. işte bu yüzden karanlık madde , karanlık enerji , higgs bozonu , graviton gibi kavramlar ortaya çıkmıştır. yani kuantum alanında uzayzamanın, algılanamayan ve ışık fotonlarının etkileşime geçemediği parçacıklardan oluştuğu düşünülmekte. bu yüzden cern’de great hadron collider ile bu parçacıkların varlığına dair kanıtlar aranıyor.

  uzayzaman dokusunun içerisindeki bütün bu algılanamayan parçacıklar (şeyler desek daha doğru olur) ve enerjiler, kütleyi oluşturmakta (higgs bozonu), kütleçekim dalgası denilen uzayzaman eğikliğini oluşturmakta (graviton). yani bizi var etmekte ve gerçekliğimizi belirlemekte. dünyanın güneş etrafında dönmesini sağlamakta.

  einstein genel görelilik teorisinde uzayzamanı düz bir çarşaf gibi hayal ediyor ama uzayzaman her yerde ve hepimizin atomaltı alanından geçmekte yani içimizden geçmekte. maddenin yoğunlaştığı yerde uzayzaman da bu yoğunluğun yarattığı sıkışmadan dolayı gerginleşir. yani maddenin etrafından maddeye doğru küçülen küresel bir dalga gibi düşünün olayı. kütleçekim de budur. işte bu yüzden bu kütleçekim dalgalarını görebilmek için keşke 4. boyuta bir bakış atabilseydim derim.

  son olarak etrafınızda gördüğünüz her materyal uzayzamanı bükmektedir. diş fırçanız, cımbızınız ve hatta kıl taneleriniz bile. ancak madde yoğunluğunun az olmasından dolayı bunu farketmek imkansızdır. tabi diş fırçanız bir karadelik yaratmaya karar verirse o başka :)
6 entry daha