şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
1570 entry daha
 • beğendim ancak tam olarak da beklentimi karşıladığını söyleyemem.

  başka entrylerde değinenler de olmuş, en büyük sorun joker'in en önemli karakter özelliklerinden olan keskin zekası olmadan portre edilmiş olması. çok içgüdüsel davranan bir joker imajı çizilmiş.

  joker'in en önemli olayı yaptığı kötü bile olsa bunu insana çok makul gerekçeleri var gibi yansıtabilmesi. bu filmdeki haliyle biraz rövanşist bir karakter olarak gösterilmiş.

  oysa joker soğukkanlıdır, intikamı zekicedir. kötü olmasına rağmen onu sevdiren sahip olduğu ince zekadır. toplumu ve toplumdaki yerini anlaması için insanların onun canını yakması değil, bunu akıl etmesidir onu özel yapan.

  joker'i haklı gösterme filmi değil denilmişti ama tam olarak öyle yapılmaya çalışılmış bence. bu uğurda thomas wayne karakteri düz bir kapitalist kodaman olarak yansıtılmış. tabii ki en nihayetinde bir kodaman ancak batman hikayesi içinde thomas wayne gotham için sorumluluk alan, zor durumdaki insanları kurtarmak için bir şeyler başlatmaya çalışan bir adam. joker'i daha acınası gösterebilmek için wayne biraz olmadığı bir tipe dönüştürülmüş.

  "naif bir adamcağızı ne hale getirdiler bakın" yaklaşımından hoşlanmadım. joker, batman'in baş düşmanıdır. batman'in diğer düşmanlarından onu ayıran şey eylemlerinin arkasında maddi gerekçeler olmayışı, tamamen doğallığından kötü olmasıdır. tıpkı batman'in beklentisiz iyi olmaya çalışması gibi. bu yüzden ikisinin çarpışması en dikkat çekici olandır, çünkü birbirlerinin doğal düşmanıdırlar. bu film joker'i o doğallığından uzaklaştırmış gibi göründü bana.

  joaquin phoenix'e gelecek olursak; harika bir iş çıkarmış, iz bırakıcı bir performans kesinlikle. ama malum soruya yanıtım: heath ledger, havada karada.
535 entry daha