şükela:  tümü | bugün sorunsallar (3)
5009 entry daha
 • acun medya tarafından hazırlanan bu yarışmaların dörtte üçü reklam amaçlı. yani bütün program reklam yapıp, reklamdan para kazanabilmek için yapılıyor. sadece yayın arasına alınan reklamlar değil, ürün yerleştirme denilen, yayın esnasında yapılan reklamlar, o araya giren reklamlardan bin kat etkili.

  sırf bir soğuk kahve reklamı yapabilmek için yarışmacılara "kahve saati menüsü" diye tatlı yaptırılıyor.

  sırf bir tavuk markası reklamı için üç çeşit tavuk menüsü yaptırılıyor.

  yarışmacı bıçakla taktaktaktak diye hızlı hızlı sebze doğrarken aşağıda bantta bıçak reklamı, metal kaşığı tavaya sürte sürte, cayır cayır sos karıştırırken aşağıda çizilmez kaplamalı tencere reklamı çıkıyor.

  mustafa kettle'da ahtapot haşlayınca memo şef diyor ki "ocağınız bozulsa anlarım, size sorun çıkarmayan mükemmel ocaklar verdik". derken de görüntüde ocağın markası gözükecek şekilde bir çekim...

  yani bütün bu soytarılık, koca koca şeflerin şekilden şekile girmesi falan reklam için. onca kariyeri, şampiyonluğu olan şef çıkıp soğuk kahveyi glukk glukk diye yakın çekimde içebilsin diye yarışma menüsü yazılıyor. ekran başında ben utanıyorum ulan koca herif reklam için nasıl yapmacık yapmacık hallere giriyor diye.

  masterchef türkiye'nin mutfak malzemeleri sponsoru karaca. tencereyi, tavayı, robotu, kettle'ı, mikseri falan hep karaca temin ediyor. babasının hayrına değil, kimbilir reklamının yapılması karşılığı ne kadar para ödüyor. karşılığında da ürünlerinin ne kadar kaliteli olduğu ekranda gözüksün istiyor.

  ve bu yarışmanın fragmanında karaca marka bir düdüklü tencere, kapağını açarken patlıyor.

  beyler bayanlar 2020 yılına geldik. benim 14 yıl önce aldığım düdüklü tencerenin içindeki basınç bitmeden, kapağın klipslerini açmaya yarayan düğme kilitli oluyor, basamıyorsun. yani basınçlı düdüklü tencerenin, basıncı bitmeden, düdüğü tamamen inmeden açılamamasını sağlayan güvenlik sistemi, 2006 yılında aldığım ve hala kullandığım düdüklü tencerede mevcut.

  karaca'nın düdüklü tencerelerinde güvenlik sistemi olmayabilir. ama bunun alenen sponsor olduğu yarışmada gösterilmesi, bunun üzerinden reyting alınmaya çalışılması nasıl bir saçmalıktır ulan?

  acun'un yerinde olsam, reklam anlaşmamın selameti için fragmanı acilen geri çeker, programda da o kısmı keserek yayınlarım. bari daha fazla kişi görmesin. ya da bir mizansen falan yazın, tencereyi patlatan yarışmacıya röportaj vtr'sinde "her zamanki tencerelerimizden değildi, oradan uyduruk bi tencere bulduk da o yüzden patladı, her zamanki tencelererimizden olsa böyle olmazdı, onların kapağında güvenlik sistemi var" falan dedirtin. markanın itibarını kurtarın.

  karaca'nın da yerinde olsam "ben sana ürünlerim ekranda gözüksün diye onca ürün veriyorum, para veriyorum, "sen nasıl benim tenceremi patlatırsın, ürünlerimi nasıl güvensiz gösterirsin" diye ciddi bir ihtar gönderir, gerekirse sponsorluğumu da, alet edevatımı da yarışmadan çekerim.

  kendi yerimde olsam da karaca'nın düdüklü tenceresini asla evime sokmam. 2020 yılında, kapağını açarken düdüklü tencere patlar mı lan?

  edit: youtube'daki ve instagram'daki fragmandan patlayan düdüklü tencereyi kaldırmışlar.

  https://www.youtube.com/watch?v=2fsyeq4rp_m
  https://www.instagram.com/…g_web_button_share_sheet

  edit-2: fragmandan kaldırmışlar ama programda cayır cayır gösterdiler. yetmedi, instagram'daki spotlarda da "düdüklü tencere batuhan'ın elinde patladı" diye ayrıca reklam ettiler. stüdyoya dönünce de üstünde konuştular. gerçi memo şef "tencerelerimiz özeldir, son derece güvenliklidir" falan diye kıvırdı ama içinde basınç varken açılıp patladı işte naaber, ne güvenliğinden bahsediyorsun?
172 entry daha