şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
9 entry daha
 • suriye'de ne işimiz var, savaşa hayır diyenler ve bu operasyonlara anlam veremeyenler için; kısaca "barış pınarı" operasyonun amaç ve hedefleri nelerdir?

  1. sınır güvenliğini sağlamak

  türkiye terör örgütütleri pkk/ypg-pyd ve deaş'ın kendi sınırlarına yönelik tüm tehdit ve saldırılarını engellemek istiyor. ayrıca oluşturulacak güvenli bölgeye türkiye'deki suriyelilerin yerleştirilme planı var. türkiye'nin sınır güvenliği kaybolmuş durumdandır ve artık modern işgaller önce sınır güvenliklerini kaybettirerek oluyor. abd pyd'ye boşuna 90 bin tır göndermedi. sınır güvenliği kaybettirilen ülkelere çok rahat bir şekilde militan ve o silahlar sokulabiliyor. sonrasını tahmin edebilirsiniz. suriye, ırak, libya gibi ülkeler önce sınır güvenliklerini kaybetmişlerdi.

  2. "enerji koridoru" adı altında kurulmak istenen terör koridoruna engel olmak

  terör örgütü pkk/pyd/ypg suriye'nin enerji kaynaklarının çok ciddi bir kısmını işgal etmiş durumda. gasp ettiği bu petrol ve gazı "enerji koridoru" kurarak hatay üzerinden akdeniz'e geçirmek istiyor. türkiye bu operasyonla terör koridorunun oluşmasını engelleyerek, hatay'ın güvenliğini de kalıcı olarak sağlamak istiyor. aynı zamanda doğu akdenizdeki faaliyetlerini de güvence altına almak istiyor.

  3. terör saldırılarını engellemek

  terör örtügü pkk/ypg-pyd ve deaş, suriye'den türkiye'ye roket ve havan toplarıyla onlarca kez saldırdı. bu saldırılar sonucu yüzlerce sivil hayatını kaybetti. türkiye vatandaşlarının güvenliğini sağlamak istiyor. ayrıca pyd'nin elinde abd envanterinden çıkma çok ciddi silahlar var. 100 binin üzerinde milis gücü var. bunların hepsi türkiye sınırından içeri sokulabilir ve türkiye'nin parçalanmasına kadar gidebilir. suriye, libya, ırak gibi ülkeler önce sınır güvenliklerini sağlayamadıkları için iç savaşa sürüklendiler.

  4. terör örgütü pkk/pyd-ypg'nin bölgedeki demografik yapıyı bozmasını engellemek.

  bu örgütlerin otoritesini kabul etmeyen arap, kürt, türkmen vb. yerleşik halklara göç zorluyor. mülkiyetlerine el koyuyor. kukla mahkemelerde yargılıyor. tapu ve nüfus kayıtlarının bulunduğu binaları kundaklıyor ve mevcut belgeleri yok ediyor. af örgütünün ypg'nin bu zorlamarıyla ilgili raporu vardı zaten. türkiye, terör örgütü pyd'nin şiddet ve maruz kalan bölge halklarının da can güvenliğini sağlıyor.

  5. terörden arınan bölgelere suriyeli sığınmacıları yerleştirmek.
  türkiye'nin misafir ettiği suriyeli sığınmacı 3.6 milyonu geçik. türkiye suriyeli sığınmacıları terörden arındırdığı bölgelere güvenli bir şekilde yerleştirmek istiyor. daha önce fırat kalkanı, zeytin dalı operasyonlarıyla da şehirleri terörden arındırıp yüzbinlerce suriyelinin dönmesini sağlamıştı.

  6.uyuşturucu üretim ve pazarlama yolunu kapatmak

  terör örgütü pkk/pyd'nin bölgede uyuşturucu üretim tesisleri var. ürettiği uyuşturucuları avrupa ve abd'ye satyor. türkiye bu operasyonla uyuşturucu üretim ve pazarlamasını sona erdirmeyi hedefliyor.

  savaşa hayır, birilerinin savaşı, barış hemen şimdi naraları atmadan önce bu tarz dilin sırtını terör örgütü ypgye yaslayan hdp dili olduğunu unutmamanızı, iç politikada rekabet, dış politikada birlik olmamızı ve ülke çıkarlarını düşünmek ile muhalif olmak arasında ince bir çizgi olduğunu unutmamanızı diliyorum.
1518 entry daha