şükela:  tümü | bugün
1123 entry daha
  • yeterince uyumsuz olduğunu düşündüğüm malzemelerden bir tarifim var.

    bir miktar kuru tarhana (ben 4-5 yemek kaşığı koyuyorum) içine -tarhananın baharatına bağlı olarak- çeşitli baharatlar (ben karabiber, kırmızı toz biber, zerdecal ve zahter ekliyorum) ile biraz tuz eklenir. yarım limon sıkılır ve karıştırılır. ardından ise tarhananın koyulaşan kıvamını biraz açmak için biraz şu eklenir. ben 4-5 yemek kaşığı koyuyorum. sonra içine isteğe göre çeşitli yeşillikler doğranır. ben marul ile salatalık ekledim hep; ama roka da güzel gidebilir diye düşünüyorum. hepsi bir güzel harmanlanır. en son olarak da üzerine konserve ton balığı eklenir. fırında yaptığınız bir balık varsa onu da tüketebilirsiniz. öyle de denedim. lezzetli oldu.

    ortaya hiç iç açıcı bir görüntü çıkmıyor, onu belirtmeliyim; ama bence çok lezzetli oluyor. hatta tarhanayı, yaptığınız salatanın üzerine doğrudan kuru olarak bile ekleyebilirsiniz. onu da denedim. öyle de oldu. bu daha bir üşengeç işi tabii. serpiştirdikten sonra söylece bir karıştırın ama.

    (bkz: bir salata sosu olarak tarhana) böyle bir şey yok; ama olabilir de.

    gerçi ben haşlanmış odun bile yiyebildiğim için, önerilerim ne kadar dikkate alınmalı bilmiyorum. yemek ayırmıyorum. midesiz olduğum söyleniyor. olabilir. can sıkıntısından ve bazen de üşengeçlikten ötürü dolaptaki malzemelerden yapıp yediklerimi duymak istemezsiniz bence.
18 entry daha