şükela:  tümü | bugün
5 entry daha
 • çok düşük olan ihtimaldir.

  artık savaşlar genel olarak ekonomi üzerinden oluyor.

  3. dünya savaşı gibi bir olayın fitilini ancak dünyanın 3 büyük kutbunu oluşturan abd, rusya ve çin arasında yaşanacak olası bir sıcak çatışma veya işgal ateşleyebilir.

  o yüzden muhtemelen yarın ab ve birleşmiş milletler toplanarak bizi kınayacak, operasyonları derhal durdurmamızı isteyecekler. nato üyeliği ve ab müzakerelerini askıya almakla tehdit edecekler. en son aşama ise ekonomik ve siyasi yaptırımlar olacaktır.

  türkiye'ye fiili/askeri müdahaleyi abd dahil hiçbir ülkenin götü yemez. atatürk döneminden biliyorlar türkün cesaretini ve gücünü. dikkat ederseniz trump da zaten tehdit ederken iran'a yaptığı gibi asarım, keserim, vururum diye tehdit edemiyor, ekonomi üzerinden salvo yapıyor (tabi bunda nato müttefiki olmamızın da etkisi var). gerçi ekonomi yönünden de (özellikle son 20 yılda tamamen dışa bağımlı hale geldiğimiz için) bize ciddi zararlar verebilirler* .

  bu nedenle geç olmadan suriye ile anlaşılarak bu işin sürdürülmesi gerekir. aksi halde sonu çıkmaz sokak. esat yönetimi ile uzlaşıldıktan sonra dünyada hiçbir ülke laf söyleyemez.
62 entry daha