şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
26286 entry daha
 • yıl 1877, aylardan temmuz. rus ordusu tüm kuvvetlerini toplamış, balkanları hızlıca aşarak istanbul'a gitmenin planlarını yapıyor. ama plevne'de osman paşa komutasındaki türk ordusunun beklenmedik savunmasıyla karşılaşıyor. defalarca kuşattıkları plevne'yi ancak 4. seferde, aralık ayında alabiliyorlar. bu savunma rus ordusunun planlarını geciktirdiği gibi; avrupa basınında da türklere sempati ve ruslara antipati oluşmasına sebep oluyor. bu savunma hakkında tablolar yapılıyor, kitaplar yazılıyor.
  aynı zamanlarda "futbolun beşiği" ingiltere'nin hampshire bölgesinde dünyanın en eski futbol takımlarından biri kuruluyor. bu takım öyle bir savunma yapıyor ki, taraftarlar futbolcuları "haydi türkler, savunmaya devam" şeklinde destekliyor. futbolcular da takımın adını fordingbridge turks yapmaya karar veriyor ve amblemlerini ay yıldız olarak seçiyor. bu ismi öyle sahipleniyorlar ki, çanakkale savaşı sırasındaki baskılara rağmen isimlerini değiştirmiyorlar.
  günümüzde takımın ismi ve amblemi halen aynı ve twitter hesaplarında isimlerini "türk ordusunun mücadeleci ruhundan" aldıklarını gururla belirtiyorlar.

  1880 yılında aldıkları basingstoke kupası ve takım posteri.
  türk elçiliğinin ziyaretinden hatıra haberi.
  fesli takım fotoğrafı.
  güncel soyunma odası.

  kaynak 1,kaynak 2

  debe edit: kulübe bu yazının en beğenilenlere girdiğini yazdım, gelen cevabı paylaşıyorum:
  "we appreciate all the support we have in turkey and thank you for supporting and following us, the whole club is very proud of its history, from everybody at the fordingbridge turks football club."
12286 entry daha
hesabın var mı? giriş yap