şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
26290 entry daha
 • deniz mili niçin 1852 metredir? nedir bu deniz mili? kara mili ile olan farkı ney? biliyorum hepiniz bi ara merak ettiniz ama açıp bakmaya üşendiniz dimi köftehorlar? kısaca deniz mili, dünya çevresindeki meridyenin bir dakikalık kısmına denk geliyor. meridyenin 360 derece olduğunu ve her derecenin içinde 60 dakika olduğunu düşünürsek, bir deniz mili dünyanın çevresinin 1/21,600’ü demektir. buradan hesap ile bir deniz mili 1852 metreye karşılık gelir. saatte 1 deniz miline eşit hız birimine ise (bkz: knot) adı verilir.
  deniz mili’nin avantajı burada ortaya çıkıyor. boylam derecelerinin her biri kendi içinde 60 boylam dakikasına ayrılıyor. işte bir boylam dakikasının ekvator da uzunluğu tam 1 deniz mili.

  bu boylam derecelerini ve dakikalarını tüm deniz haritalarında görebilirsiniz. kaptanın yapması gereken 1 dakikayı pergeline taşımak. madem ekvatorda 1 boylam dakikası 1 deniz mili’ne denk geliyor, pergelle mesafeleri mil cinsinden belirlemek mümkün. yani denizciler için deniz mili kilometreden çok daha kullanışlı.

  karacılar olaya yabancı kalmasın diye deniz mili’ni kilometreye çevirmenin kolay bir yolu bulunmuş. deniz mili’ni 2 ile çarpın %10’unu eksiltin.

  örneğin: 50mil×2=100 -->100-10=90

  yani bu pratik hesabımızda gördüğümüz gibi 50 deniz mili 90 km ediyor.

  demek ki deniz mili dünya’nın çevresiyle ilgili bir ölçü.
12225 entry daha
hesabın var mı? giriş yap