şükela:  tümü | bugün
778 entry daha
 • en alâkasız sub'da dahi gerçekten türk düşmanlığı başını alıp gitmiş durumda. dehşetle takip ediyorum. "ingilizce bilen arkadaşlar bizi savunsun" denmiş de kusura bakmayın benim bir tane beynim var, iki gündür zaten kan beynime sıçramış durumda, türkiye'yle ilgili çoğu şeyi artık okumamaya çalışıyorum. bu zihniyetle mücadele etmek veya ona bir şey açıklamak mümkün değil çünkü. sözlükteki entry'lerime bakın; operasyona karşı değilim ama bu şekilde milliyetçi gaza gelinip ülkedeki tüm sorunların hasıraltı edilmesine şiddetle karşıyım. erdoğancı değilim, "bu obarasyon iktidar üstüdür!11!" falan da demiyorum ama inanın reddit'te öyle korkunç bir türk nefreti yayılmış ki ne yazsam erdobot gibi algılanıyor.

  abi, "orası kürtlerin hakkı. onların yerini siz işgal ettiniz. size saldırmaları çok normal" diyen adam gördüm ben. herif diyor ki, biz ülkenin doğusunu kürtlere bırakmalıymışız. orası bizim toprağımız değilmiş. bak bak... belki bir asır önce tüm ülkeler tarafından tanınmış, çeşitli antlaşmalarla sabit görülmüş ülke sınırlarımıza göz dikmiş herif, diyor ki orayı kürtlere vermeniz lazım. hayır diyorsun, orası bu ülkenin toprağı, ayrıca bunlar sivil-asker ayırt etmeksizin teröre başvuruyor. adam sana diyor ki, "hakkı olan toprağı alırsan teröre başvuracak tabii, ne yapsın?"

  siz söyleyin, bunlara karşı ne yazabilirsiniz? ben kendime "vatansever" derim; milliyetçi, ülkücü, şucu, bucu... hiç mi hiç sevmem. boş gaza gelmeyi sevmem. önce insan olmak lazım. türkün gücü, türkün şusu, türkün busu... ülkem tabii ki iyi olsun ama insanı mutlu olsun en başta; türkten daha iyi yapacaksa gelsin suriyeli yapsın o işi, ben adı "türk" diye kimseyi pohpohlayacak değilim ama beni bile öyle çıldırttı ki bu orospu çocukları, yemin ediyorum sokakta görsem öldürene kadar döverim. böyle bir arsızlık, böyle bir köpeklik bunlarınki.

  bazıları daha ılımlı; gerçekten türk karşıtlığından ziyade "bence uygun olmadı, kürtlere dalmasalar iyiydi" falan deyip geçiyorlar ama kimileri var ki çok korkunç bir şekilde türk nefretiyle yanıp tutuşuyor adeta. bizim yaptığımız her şey soykırım ancak çocuk öldüren kürtler haklı, çünkü biz onların toprağını almışız, o yüzden meşruymuş yaptıkları her şey... vay arkadaş, tüm dünyanın tanıdığı türk toprakları da bir gecede kürtlerin oldu, olaya bak.

  ***

  bunca iç karartısının üzerine biraz pozitif bir haber vereyim: yakın diyebileceğim letonyalı bir arkadaşım var. bu taraklarda bezi olmaz, politikayla da pek ilgilenmez. haberlerde görmüş. yazık korkmuş, bir başladı sen iyi misin, seni askere almıyorlar mı, orada insanlar hayatına normal devam edebiliyor mu diye... dedim lan sakin ol, ankara'dayım ben, burada ne olacak, bir şey olduğu yok. sonra ona sordum, siz ne biliyorsunuz veya sizin haber sitelerinizde nasıl lanse ediliyor diye. hem anlattı hem de bazı haber sitelerinden parçaları gösterdi. gördüğüm kadarıyla "türkler böyle diyor, kürtlerin savunması ise şöyle" şeklinde iki tarafın da argümanlarına yer verilen ve sansasyondan uzak durulan objektif haberler yapmaya gayret etmiş letonya.

  onu görünce biraz sevindim. yani letonya'daki popüler haber siteleri en azından "türkiye, terör koridorunu engelleme iddiasıyla suriye'nin kuzeyine operasyon başlattı" diyebilmiş mesela, direkt "foşik tece kürtleri öldürüyor" dememiş. ha tabii oralarda da yorumlarda bize sallayanlar gırla ama arkadaşın üç gündür "siz kötüymüşsünüz, bence haksızsınız" dememiş olması bile iyi bir işaret - etrafında türkiye'ye dair olumsuz bir şey duysa kesinlikle sorardı çünkü.

  ***

  yine de genel olarak korkunç bir türkiye karşıtı propaganda olduğu bariz. belki de hayatımda ilk kez türkiye'de olduğum için şanslı sayıyorum kendimi... yurtdışında yaşasam bu kadar nefret ve baskı karşısında kesinlikle kafayı yerdim. valla burada fakirim, ülkeyi erdoğan yönetiyor, çırpınırdı karadeniz remix'iyle ülke kurtaran çomarlardan tut da ırkçılarına kadar her türlü gerizekalıdan bolca mevcut ama hiç değilse kendi ülkemdeyim ya. operasyona karşı olanı da, operasyonu destekleyeni de, milliyetçisi de solcusu da en azından hepimiz türküz lan ne bileyim, ne kadar kötü olursa olsun ben burada evimde hissedebiliyorum.

  o açıdan yurtdışındaki türklere sabır ve kolaylık diliyorum, bu mesele yüzünden canları çok sıkılıyor olmalı. ben reddit'te iki satırlık post yazarken havale geçiriyorum aq, düşünsene almanya'da iş arkadaşının karşına geçip "siz neden böyle bir şey yapıyorsunuz?" dediğini... abov.
437 entry daha