*

şükela:  tümü | bugün
 • tek kullanımlık pedlere göre daha sağlıklı ve rahat ped çeşidi.
  tek kullanımlık pedlerin çoğunun içinde pamuk yok, içine doldurdukları zararlı kimyasallar sayesinde o incecik şey içine bu kadar sıvıyı hapsedebiliyo. dışındaki petek doku direkt plastik gibi zaten, hiç rahat değil.
  çevreyi kirletmesi de cabası, bir pedin doğada çözünmesi 200 yıl alıyo. (yakınca da zararlı bir gaz çıkıyomuş ortaya.)
  tek kullanımlık pedlerin türkiye'ye girişi 70'ler, yaygınlaşması 90'lar, hepi topu 30 yıllık bir alışkanlık ama olmazsa olmaz algısı var. şu an regl döneminde olan kadınların çoğunun annesi, geri kalanının da anneanne&babaannesi ara bezini hayatının bir döneminde mutlaka kullandı. bu aşinalıktan dolayı yıkanabilir pedlerin yaygınlaşması tek kullanımlık pedlerinki kadar zor olmayacaktır, kullanım oranı onları geçemese de hatırı sayılır bir orana ulaşacaktır.

  şu anda türkiye'de yıkanabilir ped üreten üç marka var.
  1)pamucco
  diğer markaların aksine pedleri iki parçadan oluşuyor, dış ped artı onun ağ kısmına çıtçıtlanan dikdörtgen şeklinde %100 pamuk havlu tabaka. pedin dışı renkli içi ise beyaz. havlu tabaka krem rengi, ağartılmamış, ham pamuk.
  havlu kirlenince çıkarılıp yerine yenisi takılsın diye düşünmüşler sanırım ama kanamanın o havlunun dışına da taşacağını tahmin etmek zor değil. taşmasa bile tüm regl dönemi boyunca aynı pedin üstünde onlarca havlu tabakayı dönüşümlü olarak kullanacak halimiz yok, en fazla bir gün sonra pedi de değiştireceğiz zaten, çok bir kullanım kolaylığı sağlamıyor. ayrıca kanlı havluyu çıtçıtlarını açıp pedden ayırırken ellerimize kan bulaşacaktır.
  pamuk havlular yıkadıkça sertleşir. devamlı yıkanması gereken bir parçayı havlu şeklinde dokumak mantıklı değil, havlu tabakanın püskülleri en fazla bikaç ay içinde diken gibi olacaktır.
  çok kurumsal bir marka değil. ayrıca içlerinde en pahalısı bu.
  pamucco kullanan ve memnun kalan bir kullanıcının deneyimlerini buradan okuyabilirsiniz.

  2)ponped
  bambu ve pamuk seçenekleri var. (havlu ve bornozlardan edindiğim tecrübeye göre bambu pamuğa göre daha yumuşak ama daha dayanıksız ve çabuk yıpranıyor.)
  özellikle regl olmaya yeni başlamış, ergenlik dönemindeki kızların hoşuna gidecek göz alıcı renkli bir tasarımı var. pamuklu olanların dışı renkli içi beyaz, bambu olanların içi de renkli. iç kısımda boya ve ağartıcı kullanımı dezavantajlı. yıkarken özellikle siyah ve kırmızı gibi koyu renklilerin temizliğinden emin olmak zor. devamlı yıkandığı için o güzel renkler ve desenler bir süre sonra solabilir.

  3)neocomfort
  ve son olarak benim tercih ettiğim marka. yıkanabilir ped tecrübelerimi bu marka üzerinden anlatacağım.
  %100 organik pamuktan üretilmiş. iç yüzeyi ağartıcı kullanılmadığı için krem rengi, petek şeklinde dokunmuş, o mini mini gözenekler kanı direkt pedin içine transfer ediyor. altı saten gibi, ince beyaz bir kumaşla kaplı. bu saten gibi kumaş sızdırmaz, dışarı sıvı geçirmediği için rengi her zaman beyaz, sıvıyı geçirmiyo ama hava geçirgenliği var, bunu söyleseler inanmazdım, havayı geçiren sıvıyı da geçirir, sıvıyı geçirmiyosa havayı da geçirmez derdim ama teknoloji devamlı ilerliyo, bu havayı geçiriyo ama sıvıyı geçirmiyo, öyle bi kumaş. bu sayede daha kuru ve temiz bir his veriyor.
  hışırtı yok.
  iç çamaşırında kaymıyor. bunu çok soruyorlar, kaymıyor.
  günlük, normal ve uzun olmak üzere üç boyu var. uzun olan oldukça büyük, gece rahatlıkla yetiyor. günlük olan minicik ve ince.
  ayrıca yanınızda taşımanız için minik sızdırmaz bir çantası var.

  yıkama kısmına gelince bunun için ayarladığım bir kabı soğuk suyla doldurup pedi kirli yüzeyi yere bakacak şekilde içine atıyorum. kullanma kılavuzunda suyun içine limon veya beyaz sirke de katılabileceği yazıyo, (ben denemedim) eğer katılırsa ekstra durulama yapılması önerilmiş. ped 10 dakika sonra içindeki kanı büyük oranda vermiş oluyo zaten. bikaç kere suya bastıktan sonra zeytinyağlı sabunla çitiliyorum. iyice duruladıktan sonra hava durumu uygunsa güneşte kurutuyorum. bazen gölge şeklinde leke kalabiliyo, lekeli olması kirli olduğu anlamına gelmiyo, bir dahaki yıkamada geçiyo genelde. regl dönemim bittikten sonra elde yıkanmış tüm pedleri bi kere de çamaşır makinesinde yıkıyorum.
  kabasını aldıktan sonra direkt çamaşır makinesinde de yıkayabilirsiniz.
  necomfort kullanan ve memnun kalan bir kullanıcının deneyimlerini buradan okuyabilirsiniz.

  not: yıkanabilir ped şu anda tavsiye yoluyla yaygınlaşıyo, "delikanlı kızlar x marka ped kullanır" "kariyerli, özgür kadınlar y kullanır" "deli dolu genç kızlar z kullanır" diyen dış sesler eşliğinde beyaz pantolonuyla saçını savurarak yürüyen, voleybol oynayan, çılgınca dans eden kadınlı reklamlar kadar olmasa da şöyle güzel bir reklamı var, onu da bırakayım buraya.