şükela:  tümü | bugün
68 entry daha
 • efenim boku genlerinize atmadan önce bilmeniz gereken bir iki noktaya değineceğim.

  şöyle ki çürük oluşumu diş yüzeyine tutunan bakterilerin faaliyetleri sonucu oluşan ürünlerin asidik olması ve kaba tabirle dişin dış yüzeyindeki tabakayı çözüp bozmasıyla meydana gelen bir hadisedir. bu bilgiyi cebimizde tutalım.

  ancak her tutunan bakteri çürük yapacak diye bir kaide de yok. vücudumuz da armut toplamıyor bir savunma mekanizması geliştirmiş. ağzı foşur foşur yıkayan bir tükrük varlığında bu bakterilerin tutunması zorlaşıyor. ha oldu ki tutundu diyelim. bu sefer de tükrük ph ını hoop yukarı çekiyor yani bazik yapıyor ki bakteri ürünlerinin asiditesi nötrlensin ve dişe zarar veremesin

  şimdi kimse kimseyi kandırmasın. ne kadar fırçalarsan fırçala her yeri %100 temizleyemezsin güzel kardeşim. hele diş ipi kullanmıyorsa o diş araları allah affetsin keneften hallice.

  e peki ben 3 kere fırçalıyorum çürüğüm var o 1 kere fırçalıyor sapasağlam neden?

  çünkü güzel kardeşim, malesef o adamın tükrüğü seninkinden iyi :( senden daha çok su içiyor olabilir, senden daha fazla mineral alıyor olabilir vücuduna.

  bunun dışında reflü gibi ağızda asitliğe sebep olabilecek her şey çürük riskini arttırır. reflün varsa 10 kat iyi bakacaksın dişine mesela

  ha genetiğe nasıl bir bok atalım illa atacaz derseniz. bazı kişilerin özellikle azı dişleri daha girintili çıkıntılı besin artığı ve bakteri tutmaya meyilli olabilir. o durumda da koruyucu tedaviler yapılabilir çürümeden. sizden geçmiştir artık da çoluğunuza çocuğunuza baktırın. doktorunuz gerekli görüyorsa ilerde çürümemesi için yaptırın. çürük yok ama şunu yapalım diyorsak bir bildiğimiz var

  ha bi de her fırçalayan diş fırçalamış sanmasın kendini. genelde önc bölgeye allah ne verdiyse yüklenip arkayı sallamıyorsunuz. farkı anlamayacağız mı sandınız *

  tanım: bu entariyi okuyup anlaması gereken insandır

  edit: arkadaşlar çürük konusu, üzerine koskoca bir diş hekimliği uzmaklık alanı kurulmuş olan bir mevzudur (bkz: restoratif diş hekimliği) bu nedenle elbette her şeyi burada size açıklayabilmem mümkün değil.

  özetle: dişlerinizi fırçalayın mümkünse diş ipi kullanmaya çalışın
  tükrük meselesi için bol bol su için vitaminizi mineralinizi eksik etmeyin
  beslenmenize dikkat edin. şekerli gıdalar çürük riskini arttırır (şeker deyince sadece tatlı şeylerden de bahsetmiyoruz. karbonhidratların tümü) peynirinizi sütünüzü tüketin (asitleri nötralize etmeye yardımcı olur)
  ve ileride sıkıntı yaşamamaları için çocuklarınızı dişleri çıkmaya başladığı zamandan itibaren diş hekimine götürün (profesyonel flor ve fissür örtücü uygulamaları riski büyük ölçüde azaltır)

  yani siz elinizden geleni yapın bırakın %1-2 lik genetik faktör çürütüyorsa da çürütsün biz de taş yiyecek değiliz *
200 entry daha