şükela:  tümü | bugün
7 entry daha
  • fosilleri 1907'de keşfedilmiş, kendisi 700 bin yıl önce yaşamış, 200 bin yıl önce ise soyu tükenmiş homo türü. kullandıkları aletler homo erectus'un kullandıkları aletlere epey benzer. almanya'daki schoningen'de bulunan ağaçtan yapılmış mızrakların heidelbergensis tarafından av için yapıldığı düşünülür. ayrıca, ilk barınakları da bunlar geliştirmiştir. çünkü, ilk defa onlar avrupa'nın soğuk bölgelerine inmişti. avrupa'da yaşamış olmalarına rağmen afrika'da da fosilleri bulunur, fakat bu farklı bir tür olarak değerlendirilir: homo rhodesiensis.

    avrupa'da yaşamış homo neanderthalensis'in 300 bin yıl önce avrupa'daki heidelbergensis'ten, homo sapiens'in de 150 bin yıl önce afrika'daki rhodesiensis'ten geldiği düşünülür. heidelbergensis'in atasının da afrika'da yaşamış homo ergaster olduğunu iddia edenler var, zira ikilinin morfolojik yapısı birbirine benzemektedir.

    ispanya'nın atapuerca bölgesinde bulunan 28 heidelbergensis iskeletine dayanarak da bu türün ölüleri gömen ilk insan türü olduğunu varsayabiliriz.

    fosillerin keşfine gelirsek. ilk fosiller 1907 yılında daniel hartmann tarafından almanya'da keşfedilmiştir. sonra da hemen peşinden fransa, italya, ingiltere, çin, ispanya ve yunanistan gibi bir sürü yerde bir sürü fosil keşfedilmiştir.
1 entry daha