şükela:  tümü | bugün sorunsallar (7)
27142 entry daha
 • stephen king'in kaleme aldığı, baş rollerini tom hanks, david morse ve michael clarke duncan'ın paylaştığı the green mile adlı filmin gerçek ve son derece trajik bir hikayeden esinlenmiş olması bu şeylerden biridir.

  bu arada yazı baştan sonra spoiler alert.

  filmdeki john coffey adlı, bizleri hüngür hüngür ağlatan o karakter aslında 14 yaşında siyahi bir çocuğu temsil ediyor. bu çocuk 20. yüzyılın en genç idam edilen kişisi olarak kayıtlara geçmiş. (bkz: george stinney)

  filmde olduğu gibi iki küçük kızın ölümünden sorumlu tutularak elektrikli sandalyede idam ediliyor. jüride hiç bir siyahinin bulunmaması, idam gününe kadar ne ailesi ne de avukatlarla görüştürülmemesi de cabası. çocuğun masumiyeti ne yazık ki 70 yıl sonra ispatlanıyor.

  filmde john coffey'in sahip olduğu devasa cüsse aslında o minik çocuğun taşıdığı ağır yükü temsil etmektedir diye düşünüyorum. bunun yanı sıra, insanları iyileştirirken içine çektiği sinekler o dönemde yaşanan insani suçların bu çocuk ile birlikte toprak altına gömüldüğünü, hasır altı edildiğini işaret ediyor. saflığı, karanlıktan korkması, gardiyanları ağlatması da aslında idam edilenin bir adam değil ufak bir çocuk olduğunu belirten nitelikte.

  ve ikisinin de olay yerinde bulunma sebebi aynı, küçük kızları kurtarmaya çalışmak.

  filmin hikayesinin geçtiği yerlerden biri de kuzey carolina'da, bu arada olayın kendisi güney carolina'da gerçekleşiyor.

  bu arada bu çocuğun hikayesini doğrudan konu almış bir yapım daha var sanırsam
  (bkz: 83 days the murder of george stinney jr)

  kaynak 1
  kaynak 2
  kaynak 3
  kaynak 4
6259 entry daha