şükela:  tümü | bugün
4 entry daha
 • istanbul'da kiralık eşyalı ev ilanlarına sarmış durumdalar.

  eşyaları temiz görünen ve muhitine göre normal sayılabilecek fiyatlardaki evleri ilana veriyorlar. argümanları klasik; şehir dışındayım, şu gün istanbul'a geleceğim, o gün gösterebilirim. haliyle talep çok olduğu için illa ki birileri o evin gerçekten orada olduğuna inanıp başka kimseye söz verilmemesi için depozito göndererek tuzağa düşüyor. inandırıcı olmak için whatsapp fotoğrafları bile güzel kurgulanmış oluyor.

  görüşme günü geldiğinde ise dolandırıcı abilerimiz telefonları kapatıp arazi oluyorlar. 500-1000 arası ne kadar koparırlarsa yanlarına kalıyor.

  bu arkadaşlara biz de para kaptırdık. geçen hafta. ev aradığımız kardeşim de iki haftadır baktığı evlerden bunalmış durumdaydı ve daha önce başımıza gelmediği için hiç tahmin etmemiştik. sonuç olarak kim olduğunu sadece banka dekontundan bildiğimiz birilerine para gönderdik ve para gönderdiğimiz arkadaşın telefonuna gönderim tarihinden bir gün sonrasından beri ulaşılamıyor :)

  işin ilginci, bu adamlar olduğuna hemen hemen emin olduğumuz birileri yine bugün benzer bir ev ilanı çıkmış durumdalar. ağız yoklama için aradım ve yine aynı hikaye. şehir dışı vs.

  paramızın geri gelmesi çok mühim değil, telafi edilebilecek bir miktar fakat zorumuza giden, paranın peşine düşsek ne kadar uğraşacağımızı bilmememiz ve bu adamların kolayca ağlarına yeni birilerinin düşeceği. ellerini kollarını sallaya sallaya her hafta ilan çıkarak düzenli dolandırıcılık yapıyorlar. sahibinden.com'un da umrunda değil haliyle. savcılığa giderseniz bilgileri kendilerine sağlarız diyerek geçiştiriyorlar.

  savcılığa gitsek sürecin nasıl ilerleyebileceği ile ilgili fikri olanları mesaj kutuma beklerim, sevinirim.

  paranın geri dönüşü derdinde gerçekten değilim fakat savcılık süreci sonrasında bu adamların gerçekten ceza alabileceğine dair umudum yok.
14 entry daha