şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bodrum kalesi sualtı arkeoloji müzesi’ndeki zindanın girişinde bulunan latince "tanrının bulunmadığı yer" yazısının kazınması için kültür bakanlığı'nın talimat vermesini konu alan hürriyet gazetesinin haberi.

  müze yönetimi ingilizce ve türkçe tercümeyi içeren tabelayı kaldırmış. kayaya oyulmuş orijinal latince "inde deus abest" yazısının nasıl silineceği araştırılıyormuş.

  bence afganistan' daki tarihi eserlerin yıkımında kullanılan tanklı toplu yöntem çok başarılıydı, taliban' ın yöntemiyle tüm kaleyi yerle bir edin, olsun. islam tarihine ait olmadıkça hiçbir tarihi eserin değeri yok ki zaten.

  radikal islamcılarla sözde ılımlı islamcıların dünyaya bakışlarında fark yok, fark sadece uygulamada. biri dan dun girişiyor, diğeri aynı sonuca yavaş ve usulüne uygun olarak ilerliyor.

  http://www.hurriyet.com.tr/…/4571017.asp?m=1&gid=69

  gelişmeler nedeniyle ekleme:

  işin rengi değişmeye başladı, yazının gerçekten sonradan yazdırılmış olması ihtimali artmakta, öyleyse dahi, ziyaretçileri etkilemek adına yapıldığı açık olan bu tahrifatın yeni bir tahrifatla ortadan kaldırılması bence doğru değil.

  gelişmelere ilişkin iki haber:

  http://www.hurriyet.com.tr/…&gid=69&srid=3041&oid=2
  http://www.hurriyet.com.tr/…?gid=0&srid=0&oid=0&l=1
80 entry daha