şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
26796 entry daha
 • yalan yanlış bilgilerde bugün “roger that” kalıbının nerden geldiği var. yok efendim roger adında pilot varmış, telsizi bozukmuş vs... vs... vs... hadi bir yerde okudun inandın, kaynağını da koy biz de görelim. ya da her okuduğuna inanma basit bir google araması yap teyit et o bilgiyi. ben de bu arkadaşın entry’sinden sonra olmaz öyle saçma şey (bkz: ilker canikligil) dedim ve araştırdım. bakın roger that kalıbı nerden geliyormuş.

  öncelikle roger that ne demek? telsiz konuşmalarında karşı tarafın sizin mesajınızı aldığı anlamına gelir. mesajı alması onayladığı anlamına gelmez. burdaki önemli kelime mesajın alınmış olması yani ingilizcesi “message received”.

  telsizden de önce iletişimin mors alfabesi üzerinden döndüğü dönemde 2 kişi iletişim kurarken, biri diğerine bir mesaj gönderdikten sonra mesajı alan kişi mesajı aldığı bilgisini karşı tarafa “received” kelimesini uzun uzun kodlamamak için sadece “r” harfiini kodlarmış. yani siz mors kodu ile karşıya uzun bir mesaj gönderdiniz karşıdan da size sadece r harfi kodu geldi mi anlardınız ki mesajınız ulaşmış.

  roger nerden çıktı derseniz; özellikle askeriyede karışıklıkları engellemek için harflere çoğunlukla yunan alfabesinden kelimeler tanımlanır. örnek vermek gerekirse;
  a = alfa
  b= bravo
  c = charlie (berlindeki meşhur charlie check point burdan gelir. kontrol noktası c anlamında.)
  (bkz: fonetik alfabe)

  bu kelimeler genelde uluslararası kabul edilir ama zaman içerisinde bazı harflerin tanımı da değişmiştir. nedeni de bazı kelimeler farklı dillerde okuma ve anlam karışıklığı yarattığı için değiştirme ihtiyacı doğmuştur.

  r harfi de bunlardan biri. r şu anda okunuş olarak romeo’dur ama geçmişte roger’dı. hatta ondan önce de richard’mış. neyse mors kodlu günlerde 2 kişi aralarında şöyle konuşurlardı;
  x: mesajı gönderdin mi? (did you send the message?)
  y: evet(yes)
  x: karşı taraf roger’ladı mı? (yani bize aldıklarına dair r harfini kodladı mı) did they roger that?
  y: evet (yes)

  işte roger that kalıbı burdan ortaya çıkmıştır. morstan sonra 2 yönlü telsiz teknolojisi devreye girdiğinde bu aletleri kullananlar zaten uzun süredir “roger that” kalıbını kullanmaya alışık oldukları için kullanım da aynen devam etmiştir.

  menbaı

  edit: vay arkadaş 2019'un sosyal medyada en çok paylaşılan ekşi sözlük entryleri arasına benim bu entarim de girmiş. ilgi gösteren paylaşan herkese teşekkürler... nice mutlu yıllar...
7975 entry daha