şükela:  tümü | bugün
120 entry daha
 • biz türk'lerin kardeş ülke olarak tanımladığı ve 2 devlet bir millet metaforu ile aksettirdiği azerbaycan'da yaşıyorum şu an.

  1992 yılından beri sistematik olarak devleti ele geçiren aliyev ailesini gelin burda görün bakalım. bir ülkede başkanlık olunca nelerin değişeceğine,
  orta doğu ve başka ülkelere bakmadan azerbaycan'dan anlatayım size.

  1- dünya üzerinde bu kadar çok polisi halk sayısına göre görmemişsinizdir. ana yollarda bile kilometre başına bmw marka araçlarda bekleyen polisler var.

  bmw marka arac kullanılması keskin bir gücün simgesi olarak kullanmaktalar. şehir merkezlerinde bile binlerce polis var. bu korku imparatorlugunun ilk adımıdır.

  2- devlette çalışan bütün memurlardan tutun, bakanlara kadar koşulsuz şartsız biat eden zümrenin adamları. bu adamlarla takışırsanız emin olun sonunuz çok beter olur. rüşvet olmadan kesinlikle bir iş yapamazsınız, ve iş yapmaya başlasanızda 10'larca farklı gruba rüşvet vermeye devam edersiniz.

  3- rusya'da olduğu gibi oligarklar var burada. mesela, bahis işini yapan bir zümre varsa, kesinlikle başka bir grup bu işe giremez. adamı cukunden asarlar tavana. monopolun dibine vurulmuş burada. bizdeki gibi 'bu milletin anasını sikecegiz' diyen sozde iş adamları ultra lüks saraylarında servetlerine servet katıyor.

  4- medya ülkenin sorunları hakkında kesinlikle haber yapamaz, muhalif çizgide yayın yapan kanallar ve gazeteler direk kapatılır. penguen belgesellerini bile özler hale gelirsiniz. bütün haberler ülkeye yapılan saçmasapan kuleler, yollar, anlamsız yapıların haberleriyle doludur. tanidik geldi mi size?

  5-muhaliflik diye bir kavram yoktur. siyasi olarak muhalifliği geçtim, geçenlerde burda youtuber olarak kanalında video paylaşan mubariz adında bir genç sadece hükümeti eleştirdi diye 3 yıl hapis cezası aldı. internetten araştırabilirsiniz.

  6- aliyev'in hanımını devlet başkan yardımcısı olarak atadığını hepiniz biliyorsunuz. şimdi meclis sisteminde bile damadını ortadoğu coğrafyası gibi bir yerde enerji bakanı yapan adam, başkanlık sisteminde kızını, kaynanasını hangi görevlere atar, siz hayal edin.

  7- ülkenin hazinesinin yandaşlara dağıtıldığı için, burada ultra zenginler ve ultra fakirler var, ortası yok. mesela havaalanından şehre geldiğinizde yol kenarlarından çok acaip yüksek duvarlar görürsünüz. fakir, ezilmiş ve hor görülmüş halkın yaşantısını kimse görmesin diye bu yola başvurulmuştur. halkın büyük çoğunluğu şuan açlıkla imtihan vermektedir, o kadar petrol ve doğalgaza rağmen. emekli maaşları şuan 450-500 tl arasında burda şu anda. fiyatlarda hemen hemen türkiye ayarında. normal bir asgari ücretlinin aldiği maaş ise 1000-1200 tl arasında.

  evet başkanlık muhteşem bir şey, inanılmaz bir demokrasi ve zenginlik olacak. böyle devam edin, evet oylarını basanlar, yarin öbur gün bu sorunlarla yüzleşince ne yapacağınızı çok merak ediyorum açıkçası.
39 entry daha

hesabın var mı? giriş yap