şükela:  tümü | bugün
22 entry daha
 • “kararsızlık doğal olarak sürdürülebilir değildir, sonuçta her şey var ya da yok.”

  çoklu evrenlerin en zeki adamı, binlerce alternatif gerçeklikte aranan azılı bir suçlu, düşüncelerin ve gerçekliğin ötesinde bir mucit, bilgi ile lanetlenmiş çatlak bir bilim adamı, nihilist bir alkolik, kuşkucu bir deli, sadece kendisini önemseyen bir kahraman. ya da bütün bunların ötesinde; sadece kızını özlemiş ve torunları ile vakit geçirmek isteyen, yüzlerce hatalı geçmişini tek bir zaman diliminde düzeltmeye çalışan yaşlı, huysuz bir adam…

  rick sanchez kim olursa olsun, animasyon tarihinin en ilgi çekici karakterlerinden biri. dan harmon ve justin roiland gibi iki kafası kırık insanın ancak bir araya geldiğinde ortaya çıkartabildiği, sıra dışının bile kapı dışarı ettiği boyutlar arası bir ruh hastası. kuşkusuz bir emmett brown klonu ama onun 3 farklı evren değil, binlercesini görmüş, gezmiş, var olmasına yol açmış ve hatta yok etmiş hali. bu yüzdendir ki ailesini terk edip gittikten yaklaşık 20 yıl sonra bir anda ortaya çıktığında, tüm soruların cevabını verebilecek biri değil. hele ki bu 20 yıl alternatif evrenlere gidebilmesini sağlayan bir portal tabancası ile geçtiği için, hakkında her şeyin bir anda öğrenilebilmesi mümkün değil. bu yolculuğun onu çok değiştirdiği, etkilediği ve daha da delirttiği ortadayken; harmon ve roiland’ın bile çözemediği, bunun için zaten 100 bölümü geçeceği şimdiden belli olan bir şov yazdıkları da ortada.

  rick and morty bize ne anlatmaya çalışıyorsa çalışsın, nihayetinde tüm çözümlemesi rick sanchez üzerinden olacağı gayet belli. tüm curcunanın, aksiyonun ve tabii ki dramın başında, tam ortasında ya da sonunda her zaman rick var. evet, evil morty tek başına onun ve tüm rick’lerin en büyük tehdidi ve çok önemli bir rol oynayacağı kesin ama bütün bu düğümü çözecek kişinin de rick sanchez c-137 olacağı bir gerçek.

  geçmişinde ailesini terk etmiş ya da terk etmek zorunda kalan bir adamın, yıllar sonra geri dönüp bir ailenin parçası olmaya çalışması kuşkusuz onu bir miktar yontmuş durumda. ilk sezondaki rick ile şimdi ki rick’in özellikle bu anlamda çok farklı olduğu ortada. söz konusu kızı beth ve ailenin geri kalanları olduğunda, bencil düşünmekten vazgeçebiliyor. ama bunun dengesini de sürekli yitirdiği bir gerçek. önemsemek ve önemsememek arasında gidip gelen ve egosu ile büyük bir savaş veren bu deli, sadece aile terapistine gitmemek için kendini salatalığa çevirmiş biri sonuçta. yine de onun hayatını izlemeye başladığımızdan beri, aile kavramının bu deli için aslında ne kadar önemli olduğunu çok iyi biliyoruz. üzerindeki bütün gizemin de nihayetinde dönüp dolaşıp bununla ilgili çıkacağından da eminiz.

  rick sanchez’in kim olduğunu tam olarak açıklamaya çalışmak belki de imkansız. çünkü zaten şovun yaratıcılarının da yolculuğu tamamen rick sanchez’in kim olduğu ve neler yapmış ya da yapabileceği yolun üzerinde ilerliyor. bu yolculuk, belki onu tüm gerçekliklerin tanrısı olduğu ya da aslında belki de morty’nin kendisi olarak göreceğimiz bir noktada sona erecek, bunu kimse bilmiyor. bütün bu teorilerin ortasındaki bu adam ise, yetişkin animasyon tarihine geçecek karakteri ve yaptıkları ile izleyici karşısında hayranlık uyandırmaya devam ediyor.
19 entry daha