aynı isimde "dune (film)" başlığı da var
şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
349 entry daha
 • hayata bakış açımı değiştiren kitap serisidir. bunun içindeki psikoloji ve felsefe okuduğum hiçbir kitapta yoktur. insana dair öyle tespitleri var ki okurken apışıp kalıyorsunuz, öküz oturuyor resmen.

  bu seri sayesinde insanlarla daha iyi anlaşmaya ve konuşmaya başladım. eskiden biriyle tanışırken hep tedirgin olurdum. eğer tanıştıran başka bir arkadaş yoksa herhangi biriyle tanışamazdım kolay kolay. sadece tanışma kısmı değil olay, genel olarak ilişkiler konusunda beni fazlasıyla geliştirdi dune.
  artık oldukça akıcı ve rahat konuşabiliyorum. eskiden öyle değildi, iki kelime edince gerisi gelmezdi. haliyle karşımdaki de sıkılırdı.

  sonra bu kitap sayesinde korkularımı yendim. sıkıştığım yerlerde korkuya karşı duayı aklıma getirdim. normalde duayla falan işim olmaz ha. dinsizin tekiyim. zaten bu duayı da dua diye değil, tamamen bir motivasyon kaynağı olarak aklıma getirdim. sonuç inanılmazdı. tedirgin olduğum, heyecanlandığım, korktuğum zamanlarda o kadar etkili oldu ki ben bile şaşırdım.

  kitaptaki bilgileri, konuşmaları, diyalogları, karakterlerin iç seslerini hep dikkatle okudum ve bunlardan kendime bir şeyler kattım. özellikle bene gesserit öğretisi inanılmaz etkili oldu. yaptıkları karakter analizleri ve çıkarımlar psikologlara taş çıkarır nitelikteydi. ve hep bunlardan kendime ders çıkardım. artık biriyle rahatlıkla tanışabiliyorum, saatlerce konuşabiliyorum hatta onların hal ve hareketlerinden az da olsa düşüncelerini anlayabiliyorum.

  bakın daha okurken verdiği edebi zevkten bahsetmedim bile. özellikle birinci kitabı okurken aldığım zevki daha hiçbir şeyden almadım. kurgusu zaten şahane. biraz bilim kurgu ve biraz da fantastik kurgu. bir insan daha ne isteyebilir bir kitaptan?

  ve kendi okuduğum kitaplar çerçevesinde şunu iddia ediyorum ki bu seri, yazılmış en iyi edebi eserdir.
214 entry daha