şükela:  tümü | bugün
8 entry daha
  • kültür etkileşiminden ziyade kültürel olarak zayıflamanın sonucudur. bir toplum kendi kültürel özelliklerine sahip çıktığı oranda saygınlık kazanır. diğer yandan başkasına kendi kültürünü kabul ettirdiği oranda onun üzerinde hakimiyet sağlar.

    açıkça görülmese de ülkeler arasında kültürel bir yarış da vardır. mesela, hintlilerin neredeyse her filmlerinde ilgisiz alakasız yerde dans etmeleri boşuna değildir. dansları hintlilerin kültürel bir unsurudur. bu çaba sonuç da verir. türkiye'nin en ünlü şarkıcıları şarkılarında bu dansları oynar, hint şarkılarına benzer şarkılar söyler (sertap erener- rengarenk). örnekler çoğaltılabilir ama okuyucuyu sıkmamak gerek.

    bilindiği üzere günümüzde filmler ve diziler kültürü yayma açısından sıkça başvurulan araçlardır. biz de "muhteşem yüzyıl" gibi dizilerle kendi tarihimize ilişkin unsurları gerek arap ülkelerine gerekse de balkan ülkelerine ihraç ediyoruz. en azından merak edip türk tarihini araştırmalarına vesile oluyoruz.

    amerika, şu anda hollywood sayesinde kültür yarışında en önde olan ülkedir. mesela, şu an hemen hepimizin giydiği kot pantolonlar (jeans) amerikan kültürüne ait bir unsurdur aslında ve genel olarak kovboy filmleri ile yayılmıştır.

    bu kapsamda cadılar bayramı da amerikan filmerinde sıkça gözümüze sokulan kültürel-dini ritüellerden biridir. bir hıristiyan adetidir. bu nedenle özenmeye gerek yoktur. bunun yerine kendi kültürel unsurlarımıza sahip çıkalım. mesela saz- bağlama bunlardan biridir. saz kültürünü yaşatanlara sahip çıkalım, el üstünde tutalım.
245 entry daha