şükela:  tümü | bugün
 • microsoft'un japonya ofisinin çalışanları üzerinde yaptığı ve çalışanlarını köle gibi kullanmaya çabalayan ülkemizdeki bazı şirketlerin de örnek alabileceği deney.

  microsoft japonya, ağustos ayında "working reform project" (çalışma reformu projesi) adında bir deney gerçekleştiriyor. bu proje kapsamında çalışanlarına ağustos ayı boyunca hafta sonlarına ek olarak cuma günleri de tatil veriyor. yani o ay için 4 gün çalışma 3 gün tatil planı benimseniyor.

  bu ay boyunca çalışanlar %25,4 daha az izin günü kullanıyorlar, %58,7 daha az kağıt kullanıyorlar ve doğal olarak %23,1 daha az elektrik kullanılıyorlar. yani şirketin gider kalemlerinin bazılarında gayet gözle görülür olumlu değişiklikler yaşanıyor.

  ancak asıl nokta bu da değil. asıl dikkat çekici olan şey ise üretkenliğin bu ayda %39,9 artması. yani çalışanlar, daha az sayıda gün çalışsalar da daha fazla iş yapıyorlar. bu deneyin sonucunda çalışanların %92,1'i dört gün çalışma düzenini sevdiklerini söylüyor.

  yani türkiye'de de günde 12 saat çalıştırıp, üç kişinin yapacağı işi tek kişiye yığmaya çalışan firmalar biraz daha insancıl politikalar gütse karşılıklı bir kazanım elde edilebilir.

  kaynak
71 entry daha

hesabın var mı? giriş yap