şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
26561 entry daha
 • uçaklar neden tibet'in üzerinden geçmez veya geçmek istemez?

  hemen everest diyecekler; sadece everest'le ilgisi yokmuş ama bağlantılı olarak sebepler varmış:

  1) uçaklardaki acil durum maskelerinde oksijen desteği max 15-20 dakika kadar yeter. ancak bu tükenmeden önce pilotların 10.000 ft inme kuralları var. bu bölgede bunu başarmak oldukça güç, imkansız.

  2) tibet platosu ve çevresinde çok şiddetli ve görünmez derecede türbülansların olması. yüksek dağlar sebebiyle dengesiz ve şiddetli hava akımları.

  3) acil durum inişi için uygun bölge bulunmaması. var olan havalimanlarının da çok az pilot tarafından tecrübe edilmiş olması. tibet'te 2 havalimanı var ancak pistler kısa ve küçük uçaklar için uygun.

  4) bölgede uçaklardaki radar sistemini destekleyecek radar sisteminin olmayışı daha doğrusu olamayışı. hem coğrafı sebepler, hem de yetkin insan eksikligi. hadi diyelim yetkin insanı bulduk kim -50 dereceyi bulan soğukta, dağın tepesinde tek başına bu işi yapmak ister.

  5) hindistan bölgedeki gücünü kaybetmemek adına tibet'e olabilecek en yakın bölgelerde askeri üsler kurmuş. doğal olarak askeri üslerin üzerinden ticari uçuşların geçmesi yasakmış. vat is pörpız of vizit?
12537 entry daha
hesabın var mı? giriş yap