şükela:  tümü | bugün
345 entry daha
 • işini hakkıyla yapan doktor, pilot ve bilişimcilerdir. hatta fazlasını bile hakedenleri vardır.

  düşünün pilotsunuz;
  karda kışta sıcacık yatağınızı, evinizi, ailenizi bırakıp günler sürecek bir yolculuğa çıkıyorsunuz. bayramda aileniz bekliyor ama siz başka diyarlarsasınız. yerine göre tehlikeler atlatıyorsunuz ve yüzlerce insanın sorumluluğunu alıyorsunuz. üstelik atmosferin belli bir tabakasının üzerindesiniz ve yemediğiniz radyasyon kalmıyor.

  düşünün doktorsunuz;
  kazada ikiye bölünmüş bir insanla uğraşıyorsunuz. görmeye bile dayanamayacağınız pis hastalıklarla uğraşıyorsunuz. insanın içini açıp mikro düzeyde cerrahi işlem yapıp hastayı kurtarıyorsunuz vs.

  düşünün bilişimcisiniz;
  gece gündüz kod yazıyorsunuz veya sistemlerin kesintisiz çalışmasını sağlıyorsunuz. bu sistemler ve yazılımlar sayesinde milyonlarca insanın işlerini yapmak saniyeler sürüyor. yazışmalar ışık hızında yapılıyor. devlet veya şirketler milyarlarca lira tasarruf ediyor (ulaşım, posta, haberleşme vs.) tozlu rafların tarih olmasında en büyük role sahip oluyorsunuz. herkes bu kadar zaman ve paradan tasarruf ederken siz çok az para kazanıyorsunuz. doktorlar ve pilotlar yine iyi kazanıyorlar bir şekilde.
292 entry daha