şükela:  tümü | bugün
289 entry daha
  • tam da 30 yaşımdayım. evim arabam falan her şeyim var. 2 çocuğum var falan. buraya kadar burada yazılanlarla benzer şeyleri yazayım. ama yok aileden destek almadık yok şöyle paşayız böyle kebabız falan. geçin bu ayakları. ortaokul zamanlarıma kadar yoksul ondan sonra babamın işleri güzel gidince varlıklı bir ailede büyüdüm . yokluğu da varlığı da gördüm. eğitim fakültesinden mezun oldum. hiç o işi yapmadım. babam yaş itibariyle yorulduktan sonra işlerini devraldım. her şeye bu sayede sahip oldum.işim gereği ev alan insanların ne zorluklarla kıyamet kadar borçlarla ev aldıklarına bizzat şahit oluyorum. ev almayı bırak adam evine tadilat yapacak memur 5-6 bin geliri var dükkana gelip kredi kartıyla boya alçı alçıpan alıyor veya utana sıkıla bir kısmını veresiye istiyor onun yerine ben üzülüyorum tamam hocam müsait olunca getirirsin diyorum . en götü boklu i20 araba 100.000 tl. markete gir bi sigara üç beş ıvır zıvır al 100 tl. özelde maaşlar 2-3-4 bin devlette 4 bin tl. nasıl oluyor da bu masallara insanların inanmasını bekliyorsunuz. inanın söylediklerinizin doğru olmasını çok çok isterdim. olsun vallahi en güzel evler arabalar hayatlar falan herkesin olsun. daha fazlası olsun. mevzu burda değil . dürüst olun. yok eşim çalışmıyor 4 yılda evimi arabamı aldım. en kötü ev+araba 300.000 tl olsun. ki çok zor da hadi olsun. 5 bin gelirin olsun. 60 ay yani 5 yıl yapıyor. bu süreçte ne yiyip içtin?

    buraya yazıyorsunuz 30’umda destek almadan kendi çabamla ev araba aldım kebabım diye sonra akranınız olup henüz bunlara sahip olamamış sahip olmayı bırak geçim sıkıntısı ile cebelleşen insanlar psikolojik olarak hepten bunalıyor. ya arkadaş bunun ayıbı yok allah daha çok versin de işte babam verdi yardım etti çok mu zor? ne ayıbı var bunun. dürüst olun be.

    şunu da mesaj atıp inanmazsan sen bilirsin falan yazanlar var. aynı hayatta yaşıyorsak eğer ben şunu bilirim. 24-25’inde para kazanmaya başlayan adam ev araba almayı bırak 3-4 yılda ancak para harcamayı biriktirmeyi kısacası parayı yönetmeyi öğrenir. sonra bir şeylere sahip olmaya başlar. bu bahsettiğiniz adam memur mu ya da özel sektörde mi çalışıyor max 5 bin aylığı olur. esnaf mı? tamam sermaye nereden? 4-5 yılda ev araba aldıracak işletmenin sermayesi 400-500 bin lira olur? kredi çekip açmıştır onu da kesin. yav he he başka bir şey demiyorum. kuzenim aile hekimi 9 yıldır yemeden içmeden biriktiriyor hatta eşi de hemşire daha geçen yıl borç etmeden kredi çekmeden anca bir ev araba alabildiler. aynı ülkede mi yaşıyoruz alo?
117 entry daha