şükela:  tümü | bugün
95 entry daha
  • gençlik ve spor bakanının adını biliyor musunuz? kültür ve turizm bakanının adını? peki ticaret bakanının? tarım ve orman? enerji ve tabi kaynaklar? aile, çalışma ve sosyal hizmetler? sağlık? topu topu 16 bakan var ve neredeyse 10'unun bırakın adını, cismini dahi bilmiyoruz. anaplı, shpli, doğru yollu hükümetlere yaşı yetenler için ne ilginç bir durum bu. ali bozer'in, ahmet kurtcebe alptemoçin'in, safa giray'ın, ismet sezgin'in, kamran inan'ın adını o dönemin ortaokul talebeleri, isim şehir oynarken yazardı; o kadar tanıdık o kadar bilindikti eskilerin bakanları ve hatta milletvekilleri.

    şimdi ise bakanlar değil, cumhurbaşkanlığı memurları iktidarın yükselen yıldızları. merhum şerif mardin'in çevre'nin merkeze yürümesinden kastettiği, memurların iktidara yürümesi değildi ama nasıl olduysa oldu ve böylesi ilginç bir durum çıktı ortaya. üç dört yıl öncesine kadar cumhurbaşkanlığı sözcüsü ibrahim kalın'ın yükselişine tanık oluyorken son bir iki yılda bir şeyler oldu ve türkiye cumhuriyeti iletişim başkanı ünvanlı 1976 doğumlu sakallı bir memurla tanıştık: fahrettin altun.

    google trends'e göre temmuz 2018'de başlamış trend olmaya. twitter'da, soçi'de, yüksek istişare kurulu'nda, cuma namazı çıkışında o var hep muktedirin hemen yanıbaşında. türkiye politik sistemini de özetleyen bu yanyana cancanalığın güzel bir örneğini göstermek için kameralarımızı iki gün önceye, ak parti grup toplantısının hemen sonrasına çeviriyoruz: akpli cumhurbaşkanı erdoğan toplantıdan henüz çıkmışken basın etrafını çevreliyor ve işte o anda muktedirin etrafında kim duracak telaşesi başlıyor; aşağıda kaynakçada yer alan linkten de görüleceği üzere her şey o kadar hızlı yaşanıyor ki ilk beş saniyede düzen kurulmuştu bile: akp genel başkan yardımcısı numan kurtulmuş zarif bir hareketle rte'nin solundan sağına geçiyor ve bıraktığı boşluğu anında fahrettin altun dolduruyor. diğer genel başkan yardımcısı mahir ünal ise kaderine razı bir şekilde altun'un arkasında konumlanıyor. ünal'ın arkasında bir kıpırdanma oluyor ve cumhurbaşkanı'ndan sonra protokolde en önde yer alan kişi kalabalığı yara yara ilerliyor ancak yine de altun'u geçemiyor ve onun arkasında durmaya mecbur kalıyor. numan kurtulmuş, mahir ünal, fuat oktay rte'nin arkasındalar ama ne siyasetçi ne bakan ne vekil olan iletişim başkanı ünvanlı bir memur olan fahrettin altun ise rte'nin hemen yanında. o kadar yanında ki başını hafifçe önce uzatsa mikrofonlara üfleyebilir bile!

    şerif mardin'in 1973'te yayımlanan makalesinin adını değiştirmenin vakti geldi: ‘türk siyasasını açıklayabilecek bir anahtar: memur-muktedir ilişkileri" makalemizin kaynakçasına youtube linki verebiliyoruz değil mi hocam? https://www.youtube.com/watch?v=2tyit8wbkfm
1 entry daha