aynı isimde "soul" başlığı da var
şükela:  tümü | bugün
2 entry daha
 • tahminimce film şuna yakın ilerleyecek;

  yeryüzündeki her insanın bir vücudu ve bir ruhu var. bu ruhların vücut sahibi olabilmeleri ve yeryüzüne gelebilmeleri için belirli eğitimlerden geçmeleri gerekiyor. amaç ise sizi siz yapan şeyin ne olduğunu anlamak ve ruhların hangi konuda tutkulu olduklarını bulabilmeleri. teaser'da gördüğümüz bebeğimsi gözüken yan karakter ruh bana kalırsa daha önce hiçbir insanın içerisine girmemiş çünkü ne konuda tutkulu olduğunu bilmiyor. bu yüzden ruh olmaktan insan olmaya hak kazanamamış ve çok uzun süredir bu diyarda. ana karakterimiz ona bu hayatta ne ile hatırlanmak istiyorsun? diye sorduğu zaman çok basit bir dans ediyor ve karakterimiz bunun yeteri kadar büyük bir tutku olmadığını düşünen bir ifade takınıyor. sanırım bu yan karakter ana karakterimize bu ruhlar aleminde rehberlik edecek ve arkadaş olacaktır.

  teaser'da karakterin önce küçük bir barda tutkulu bir şekilde jazz müzik çaldığını görüyoruz. filmin isminin soul olması yüzünden bu jazz müziğinin spesifik olarak soul jazz olduğunu düşünüyorum. hemen sonrasındaysa telefonda büyük bir iş kaptığını söylerken deliğe düşüşünü ve ruhlar dünyasına geçiş yapışını görüyoruz. bana kalırsa karakter bu noktada ölmüyor ve komaya giriyor. sanırım ruhlar alemini gördüğümüz bütün sahneler boyunca karakterin vücudu bir hastanede komada olacak.

  ruhların olduğu taraftayken teaser'da gördüğümüz yan karakterle birlikte çeşitli eğitimlerden geçecekler. bu arada karakterimizin ruhu yeryüzünü daha önceden bildiği için, daha önce hiçbir insanın içerisine girmeye hak kazanamamış olan bebek ruha insan olmanın aslında ne demek olduğunu öğretecek. bu sırada ana karakterimiz de hayattaki gerçek tutkusunun ne olduğunu anlayacak (veya hatırlayacak) ve filmin sonunda tekrar komadaki vücuduna dönmeye hak kazanacak.

  filmin sonunda ruhu tekrar vücuduna dönen karakterimiz hayattan istediği şeyin ne olduğunu kavramış bir şekilde komadan uyanacak. aynı şekilde yan karakterin de bir bebeğin içerisine girerek hayata geleceğini düşünüyorum. bebeğin yüz tipi ruhun yüzüne benzeyecektir, çünkü ana karakterin ruhu ve insan hali da birbirini andırıyor. hatta bu bebeğin, ana karakterin komada kaldığı hastanede yakındaki bir odada hatta belki hemen yan odada doğmasını görmeyi çok isterim.

  inside out, toy story ile birlikte beni en çok etkileyen pixar filmi olmuştu. hikayesinin yapısı ve senaryosunun nokta atışı yaptıkları beni benden almıştı. docter'ın bu filminin de diğer işleri gibi muazzam olacağına inanıyorum.
125 entry daha