şükela:  tümü | bugün
1238 entry daha
 • geçinemiyorum diyen ya yalan söylüyordur, ya da çok müsrif yaşıyordur. bunun dışında 10 bin ve üzeri maaş alıp geçinememek için beceriksiz olmak lazım.

  10 bin üzeri maaş alan bir adamın günlük yevmiyesi 333 liradır. temel masrafları çıktıktan sonra harcaması için yine de günlük 150 lira civarı parası kalır. çok değil ama kalır.

  ha, iş yatırım yapma, yani ev-araba alma konusuna gelince de "her bi şeylerim olurdu" diyen arkadaşlar da hesap kitap bilmiyordur.

  neden?

  10k ve civarı bi maaş alabilmek için belirli bir miktar referans, ehliyet ve tecrübeye aynı anda sahip olmanız gerekiyor. bu da zaman istiyor. özel bir nedeni olmadığı, (yani milletvekili / belediye başkanı vs seçilmediği sürece) öyle 30 yaş altı personele +10k maaş veren pek şirket yok. var ama istisna. yani bu maaş için yaşınızın +30 olması gerekiyor. bunu kenara koyun.

  10k maaş alan biri, full tasarruf ile bir taraflarını yırtsa, aylık maksimum 4000 bin lira kenara atabilir. yoksulluk sınırının 6700 lira bu ülkede. yani bak, tatil matil yapmadan, bi kuruş fuzuli masrafa girmeden yılda maksimum 50 bin lira kenara koyabilirsiniz.

  bugün kıçı kırık sıfır bi araba 150 bin, içine girilebilecek gibi bir ev 400 bin lira. eşyası, aksesurarı osu busu derken bu ikisi için toplam 600 bin liraya ihtiyacınız var.

  işten ayrıldığı, dolayısı ile maaşsız kaldığı ölü dönem olmasa, büzüğünü sürekli sonuna kadar sıkarsa, maksimum tasarrufla bu parayı 12 senede biriktirebilir. bu en iyi ihtimal. arada 2-3 tatil, bir iki telefon-pc falan alır, az daha insansı yaşarsa gerçekçi süre 15 yıldır. ki çocuğun okul masrafı, eşinin ehliyet almak istemesi, bekarsanız düğün / çeyiz ya da evdeki televizyonun bozulması gibi geciktirici pürüzler yok bu hesapta.

  maaşlı çalışanlara söylüyorum.

  siz kendinizi kiralayarak para kazanan insanlarsınız ve her şey yolunda giderse (çok iyi bir kiracınız olsa bile) 1 ev 1 araba almak 10k maaş ile 15 yılınıza mal olur.

  15 yıl.

  ömür bitti.

  eğer çok para ve müreffeh yaşam ile ilgili hayalleriniz var ise, maaşlı çalışarak onlara eremezsiniz.
43 entry daha