şükela:  tümü | bugün
309 entry daha
 • ust edit: okudugum entryler beni saskinliga ugratti ayni zamanda insanlarin neden bu kadar pervasiz olduklarini anladim cunku tepki almiyorlar. olay munferit, bir kadinin yasadigi sitede yasanan bir olay ama bu olayi paylasttiktan sonra benzer o kadar cok geri donus oldu ki o yuzden basligi bu sekilde acmaya karar verdik. yasadigi sitede, alisveris merkezinde, hastanede vs bu tarz seyler yasayan o kadar cok kisi yazdi ki ne yapabiliriz diye dusunduk. ıs bu gerekce ile bu baslik acilmistir, ben bana ait kisimlarda zaten hic bir irktan bahsetmedim ama olayi yasayan hanimefendinin yasadigi sitede iranlilarin nufus olarak fazla olmasi ve sorun cikarmalari uzerine hakli olarak sorun yasadigi kisilerin kimligini belirtmis. ama olay sadece iranlilar degil, mulk sahibi olarak vatandaslik alan kisilerin pervasizligi.

  kufurleriniz ve vurdum duyma cumleleriniz sadece hala turkiye’de yasayan tanidigim ve tanimadigim guzel insanlar icin daha cok uzulmeme neden oldu. hakli bir isyan olarak gormeyebilirsiniz ama bunun karsiligi kufur degil medenice dusuncelerinizi belirtmenizdir. ancak bu sekilde kendimize ve topluma faydali oluruz.

  uyesi oldugum kadin dayanisma grubunda paylasilan bir konuyu kamuoyu destegi olusturmak adina buraya tasimak istedim. aslinda olay basli basina bir rezalet ama rezalet basligi olarak acmadim. bildiginiz gibi turkiye cumhuriyeti yasalarina gore 250.000 usd degerinde mulk satin alana vatandaslik hakki taniniyor. ama maalesef bu vatandaslik hakki olan yabanci uyruklu bireyler paralari ile her turlu toplum kuralini ihlal edebileceklerini saniyorlar ve maalesef ulkemizin adalet sistemi ve kolluk gucleri onlarin yaninda gibi duruyor.

  konu irkcilik degil konu devletin sundugu anayasal haktan yararlanarak vatandaslik alan yabanci uyruklu kisilerin toplum kurallarini hice saymalari ve maalesef devletin toplumun duzenini bozan bu kisilere hic bir yaptirim uygulamamasi ve hatta yardimci olmasi! o yuzden lutfen yorumlularinizda belli bir irka, millete hakaret etmek yerine devletimizin nerde neyi yanlis yaptigina odaklanalim.

  olayi yasayan arkadasa grupda bulunan hukukcular ve arkadaslar yol gosterdiler, kameralar, yoga yapan diger kisilerin sahitligi vs gibi. su asamada sag duyulu bireylerin destegine ihtiyac var, lutfen duyurabildiginiz kadar duyurmaya calisin. olayi yasayan arkadas turkiye cumhuriyeti vatandasi oldugu icin bir imtiyaz ya da extra destek beklemiyor sadece adaletli olunmasini, yasalarin dogru islemesini istiyor. buyrun kendisinin agzindan olay:

  “bu anlatacaklarım çok utanç verici ve hala etkisindeyim, "bu benim başıma nasıl geldi" diye sorguluyorum. konu sitemizde eni konu artmaya başlayan iran'lılar ile ilgili. lütfen hemen ırkçılıkla suçlamadan önce sonuna kadar okuyun ve kendinizi benim yerime koyun.

  bu insanlar son 3-5 yıldır varlar ancak son bir yıldır site olarak rahatsızlığımız en üst boyutlarda. çok kaba saba, kural, kibarlık tanımaz, asla kimseye saygı duymazlar. gece 3-4'lere kadar bangır bangır partiler, ortalığa çöp atıp kirletmeler, berbat asansörler, yazın havuzda onlardan başka kimse yokmuş gibi gürültüler, bağrışmalar, hatta havuzda deve güreşleri filan neyse anladınız.

  sitede 2 akşam saat 7 buçukta yoga var. yanında da çocuk kulübü ama kulüp kural olarak 7 buçukta kapanıyor. her seferinde iran'lılar uyarıyoruz, 7 buçuk oldu çıkın diye çünkü yaptıkları gürültüden yoga yapmanın imkanı yok. dün yine birisini ingilizce uyardım artık burama geldiği içinde bağırarak uyardım. kadında bana el kol hareketleriyle farsça birşeyler bağırdı. bir süre bağırıştık sonra çıkıp resepsiyondaki görevliyi çağırdım. geri döndüğümde kadın hala el kol hareketleriyle bağırmaya devam ediyordu. bende ona bağırdım ve saliseler içinde ne olduğunu anlamadan kadının eli saçlarımda, kendi üzerimde, yüzümde kocaman tırmıklar, baya baya bildiğiniz saldırdı. yüzüm gözüm tırmık içinde üstümdeki kazağım yırtıldı. bende sinirle kadının saçlarına yapışmaya çalıştım ama görevli geldi, bizi ayırmaya çalışınca başarılı olamadım. kadın hala görevlinin olmadığı taraftan kazağımı çekiyor alttan tekme atıyor filan. sonra ayırmayı başardı görevli. o sinirle ayağımdaki terliği kadına attım, kadın terliği alıp kulüpteki klozetin içine attı. sonuçta 155'i aradım ve o geceyi karakolda geçirdik.

  ama asıl söyleyeceğim bundan sonrası. nasıl ve neden olduysa asıl şikayetçi olan ben, asıl darp edilen ben bir şekilde hanfendiye epey yardımcı oldular karakolda. benim darp raporum 2 dakikada yazıldı, onun çıkması yarım saat sürdü. kadına dokunamadım bile. 3 ay önce gelmiş türkiye'ye. 250 bin dolar verip ev ve vatandaşlık almışlar. yani şimdi size soruyorum, ben bu ülkenin vatandaşıyım, ülke ile ilgili herşeye duygulanan, kaygılanan, geçmişi ile gururlanan benim. yani konuyu dağıtıyorum ama bizim burada güvenliğimizin, huzurumuzun bedeli bu mu, 250 bin dolar mı?? allahaşkına soruyorum nasıl böyle birşey olabilir? bugün bu ufak olay oldu, yarın daha büyüğünün olmayacağını, birimizin bir sevdiğine, çocuğuna saldırmayacaklarını kim garanti edebilir. bu mudur yani? bu insanlar cehennemden çıkıp gelmişler, korkusuzlar ve cüretkarlar, çünkü en kötüsünü yaşamışlar. maalesef, ev alıp sessizce ve edepleriyle oturmuyorlar, zaten edep ve görgüleri yok, birkaç senedir bunlarla yaşıyorum bundan emin olabilirsiniz.

  site yönetimi de onlardan yana çıktı, çünkü bu krizde bir tek onlara ev satıp kiralayabiliyorlar. resepsiyondaki çocuk yalan ifade verdi, güya önce ben saldırmışım. öyle tembihlendi çünkü garibim. birde çocuğu vardı bu kadının, bu arbede yaşanırken neredeydi bu çocuk?? görevliye soruyorum, kulüpten hiç çıkmadı diyor. tutanaklara çocuğuna da saldırdım olarak geçti. inanılmaz hala inanamıyorum. yemek yiyemiyorum, uyku uyuyamıyorum, hayat durdu şu an benim için. polislerde sağolsunlar epey yardımcı oldular kendilerine. 155'i ben aradığım halde şüpheli olarak kayıtlara geçtim. şimdi kadınla uzlaşmak durumundayım, belki para isteyecek. eğer içinizden birisi bir iran'lı ile çatışırsa aklınızda bulunsun, karakolda her türlü düzenekleri var, biz daha buradan gitmeden tercümanı ayarlanmış gelmişti. benim o kadar kısa sürede avukat bulma imkanım bile olmadı.

  her neyse söyleyeceğim bu ülke artık bizim mi değil mi siz karar verin. öncelikli onlar. gelebilenler ceplerinde parası olanlar ve her şekilde bizden daha imtiyazlılar. zaten açıkça parayla türkiye'de herşeyi halledebiliyoruz diyorlar, bunu bize ve yüzümüze söylüyorlar. o şekilde bizden daha imtiyazlı olduklarını gayet yaşayarak tecrübe etmiş oldum. söyleyeceklerim bu kadar. keşke içimizde bir gazateci veya blog yazarı olsa da bunları orada da yayınlayabilsem.”
55 entry daha