şükela:  tümü | bugün
1716 entry daha
  • yine kalitesiz ve çöp bir şarkı yayınlamış rapçi(!).

    ben hayatımda böyle kasıntı, rap için bu denli itici sese sahip ve hemen her şarkısında bildiğin 'heceleyerek' rap yapan birini görmedim. tamam; rap artık politik ve sosyal bir kaygı gütmüyor olabilir günümüz dünyasında. senden sosyal mesaj içerikli, alt metinde ince mesajlar veren parça da beklemiyor olabiliriz ama biraz özen, biraz arzu et, tutkunu hissettir bize be adam. türkçe rap'e yaraşır bir parça yap, biz de "adam yapmış, bize de dinlemek düşer" diyelim. ceza ve sago'nun koyduğu çıtayı düşününce, seni dinleyen milyonlar olmasına mı, yoksa türkçe rap'in düştüğü çukurda senin de büyük payın olmasına mı üzüleyim, bilemedim. her şeyi geçtim, şu sesi dinleyerek nasıl keyif alabiliyor insan bu şarkıdan, şarkılardan hakikaten ilginç bir durum. neyse...

    28 yaşına gelmiş, herhangi bir maddi sıkıntı yaşamamış, gayet rahat bir hayat sürmüş, her türkü imkanı elinde olan bir kişisin. hem kültürel, hem de mesleki olarak kendini geliştirmek için bir sınırın yok. inanılmaz bir yelpazeye sahipsin. neden biladerim, demet akalın, 1-2-3, babafingo vb. gibi çöp, vizyonsuz ve boktan parçalar yapıyorsun, anlaşılır gibi değil. şöyle düşününce ilk aklıma gelenler; eminem, snoop doog, 2pac gibi nice zor şartlar altında yetişmiş, sokağın, proletarya kesimin dibini görmüş dünyaca ünlü rapçiler var. kimisinin şansı yaver gitmiş, kimisi tırnaklarıyla kazımış. ama bir şekilde tarzları, lirikleri, flowları ve sözleriyle dünyaya mal olmuş müzisyenlerdi.

    senin böyle bir kaygın yok, olmadı hiç. yetenek konusuna girmeyeceğim çünkü günümüzde auto-tune yapmayanı dövüyorlar neredeyse ancak tek minik beklentim türkçe rap için; daha kaliteli, daha dolu dolu, daha az auto-tune içeren ve daha muhalif parçalar. pek sanmıyorum değişeceğini ama bir umut işte.

    edit: düzeltme
26 entry daha