şükela:  tümü | bugün
97 entry daha
  • iktidar referandumları kendi çıkarına uygun bir formatta yapıyor.

    normalde referandumda tek soru olur, ya evet ya hayır dersin. mesela ingiltere tek soru sordu: ab'den çıkalım mı? bizde iktidar referandumları torba yasa çıkarır gibi yapıyor. içine 50 tane uzun uzun yasa değişikliği koyuyor. halkın ciddi bir kısmı zaten cahil, okusa bile anlamaz, evet deyip geçiyor.

    misal 2010 referandumu fetö'nün yargıyı ele geçirmesinin önündeki son engelleri kaldıran referandumdu. o dönem akp ile fetö dosttu. akp referandumun içine sanki bir şey yapacak gibi 12 eylül darbecilerin hesap soracak bir yasa değişikliği de ilave etti. propogandayı darbecilerle hesaplaşmak üstünden yaptı. adalet sisteminde fetö'nün istediği değişiklikten bahsetmedi. sonra referandumdan evet çıktı, darbecilere bir şey yapıldı mı? sözde yargılanmaya başladı kenan evren, 2015'te ölene kadar hiçbir şey olmadı kendisine. neden olsun zaten? iktidardaki siyasal islam'ın önünü açan 12 eylül darbesiydi. olan fetö'nün ele geçirdiği yargıya oldu.

    neyse, sözün özü, "suriyeliler gitsin mi?" diye tek soruluk referandum yapılsa bence yüzde 90 evet çıkar ama akp bunun yanına bir şeyler serpiştirip kesin saptırır bu referandumu. o nedenle kimse referandumdan medet ummasın.
39 entry daha