şükela:  tümü | bugün
10 entry daha
 • önce istanbul'da siyanürle intihar eden dört kardeş ve bugün antalya'da ailesini öldürerek yaşamına son veren katıl baba.

  yıllar içerisinde yapilan araştırmalara göre intiharın bulaşıcı olduğu kuramı 1974 yılında david phillips tarafından werther etkisi olarak ortaya atılmıştır. kuram adını genç werther'in acıları kitabından almaktadır. okuyanlar bilir werther kitabın sonunda aşkı uğuruna intihar eder. kitabın yayımlanmasından sonra bir-çok genç werther'in intihar şekliyle intihar eder. kitap birçok ülkede yasaklanır. kitaptaki werther gibi giyinme o donem moda olmus, sadece giyinmek değil werther gibi ölme trendi de yükselişe geçmiştir.

  kuramcı phillips 'in yaptığı araştırmalara göre ne zaman bir intihar olayı gazetelerde yayımlansa intihar oranı yüzde on iki artış göstermeye baslar.
  werther etkisine göre intiharı romantize edip kitle iletişim araçları ile sunmak intiharı tesvik eder ve arttırır.

  marilyn monroe öldükten sonra aynı yıl içerisinde 300 üzerinde kişi intihar eder. yine ünlü isimlerden kurt cobain'in intiharı sonrasında aynı ölüm rakamları yükselir.

  bazı sanatcı ve yazarlar günümüzde bile intiharı romantiklestiren ve guzelleyen eserler oluşturmaktadır.

  dünya sağlık örgütü intihar haberlerinin gazetelerde ne şekilde yer alması gerektiğine dair bir bülten hazırlayarak toplumda werther etkisini azaltmayı bilr hedeflemiştir.

  buna göre intihar olayı kitle iletişim araçları ile servis edilirken fazla romantize edilmemeli, merhamet uyandirmamali ve çok fazla ayrıntıya girilmemelidir. heyecan ve merak uyandirmamalidir.

  yazımı ismet ozel'in şu intihar yorumuyla bitirmek istiyorum:

  "40 yaşıma kadar hep intiharı düşündüm, ama 40 yaşımdan itibaren insanların intihar etmeye değmeyeceklerini düşünmeye başladım. bana göre intihar, geride kalanlara yönelik ağır bir suçlamadır. bu mesajı verebileceğin tıynette insan olmadığını düşününce de intihar etmiyorsun.

  -bir tür nihilizm değil mi bu?

  -tam tersine, değer yüklediğin şey bunlar değil. allah'tan başka hiçbir şeye değer vermemek var bunun arkasında.

  -40 yaşına kadar ne vardı peki?

  -aynı şey. bir çıkış sağlayacağını umduğun bir insanla, bir imkánla karşılaşacağını düşündüğün için her gün erteliyorsun intiharını. daha sonra da, bu çıkışı insanlardan beklemenin saçmalığını kavrayıp yine intihar etmiyorsun."

  debe edit: kuramla ilgili aldığım çoğu dönüt fox haklıymış şeklinde oldu. hayır arkadaşlar fox haklı değil. fox kafasına göre insanların haber alma hakkını gasp etmiştir. bu bana uymuyor ben bunu haber yapmam demek faşistliktir. fox'un yapması gereken o haberi haber kurmacalarini en iyi şekilde tahlil ederek hedef kitleye ulaştırmaktır. eğer fox'un kafasına göre işleseydi habercilik (en çok eleştirdiğimiz gündem belirleme olayında birçok önemli haberin saklanması gibi) hicbir şeyden haberimiz olmazdı.

  bugün ana akim medyanın bu hale gelmesinin sebebi temel gazetecilik kuramını bilmeyen, haber yazma ve kurgu tekniklerinden bihaber insanların medya sektöründe çalışmasıdır.

  bu sebeple fox sen haksızsın ve sana laflar hazırladım.
12 entry daha