şükela:  tümü | bugün
2 entry daha
 • latin amerika’daki protestolara darbe diyen bölge hakkında hiçbir bilgisi olmayanlardır.

  (bkz: venezuela)

  edit: bolivya’da neler oluyor?

  20 ekim’de başkanlık seçimi yapıldı ama resmi sonuçların belirlenip açıklanması süreci muhalifler için bardağı taşıran son damla oldu. bolivya’da anayasaya göre bir başkan en fazla 2 dönem başkanlık adayı olabilir/ başkan olabilir. morales is bu seçimle birlikte 4. döneminde. 4. dönem için koltuğu garantilemek adına referandumda hayır sonucu çıkmasına rağmen anayasa mahkemesine giderek kendi atadığı hakimlerin(başkanlık sistemi oleeey) “seçime girebilir” onayı ile seçime gidildi. bununla birlikte ilk turda başkan olabilmek için %50 oy almak gerekiyor ya da %40 oy almakla birlikte en yakın adayla arasında %10 fark olması gerekiyor. son seçim 2. şekilde kazanılmış görünüyor ancak aradaki fark sınırda ve seçim sonuçları açıklanırken aynı istanbul seçimlerinde olduğu gibi veri akışı uzun süre durduruldu. veriler toplanmadan erkenden kendisini kazanan ilan etti bu da seçim sonucu ile ilgili şüphelerin artmasına sebep oldu ve muhalefet sokağa döküldü.

  seçim sonuçlarına baktığınızda kentlerde carlos mesa (muhalefet adayı) öndeyken kırsalda morales önde, ve kırsaldan sonuçların gelmesi uzun sürdü, antidemokratik şartlarda gidilen seçimde de muhalefet bu süreci şaibeli buldu. olan biten bundan ibarettir.

  latin amerika’da her protestoyu abd güdümlü görmeyi bırakmalısınız. cumhurbaşkanlığı sistemine geçtikten sonra türkiye cumhuriyeti vatandaşları olarak latin amerika’daki seçimleri dikkatli takip edip yarın başımıza nelerin gelebileceği konusunda ders almalıyız.

  edit2: uluslararası gözlemciler seçime müdahale edildiği konusunda tespitte bulunduktan sonra morales seçimlerin yenilenmesini kabul etti. seçimdeki usulsüzlüklerin bir kısmı bazı bölgelerde zorla açık oy kullandırma, mühürü hazır morales’e basılmış olarak dağıtılan pusulalar, seçim günü muhaliflerin evlerine düzenlenen baskın ve gözaltılar, oy kullanılan binanın son anda değiştirilmesi ve kapıya asılan tek bir kağıt ile duyurulması, yurt dışında kayıtlı seçmenlerin seçim sırasında oy kullanmasına izin verilmemesini içeriyor. detaylı bilgi: http://yoreportobolivia.org/

  edit3: morales’in seçim yenilenmesi çağrısı ardından önce yerel medya muhalifler tarafından ele geçirildi. ardından ordu morales’in istifa etmesini istedi. bununla birlikte birçok bakan istifa etti. morales ise henüz ortalıkta yok. venezuela ya da küba’ya sığınabileceği düşünülüyor. görünüşe göre günlerdir darbe darbe denen ve darbe ile ilgisi olmayan protestolar an itibariyle “darbeye” evrildi denebilir.

  edit4: ve morales istifa ettiğini duyurdu.
60 entry daha