şükela:  tümü | bugün
123 entry daha
  • meksika başkanı lopez obrador geçtiğimiz gün evo morales istifa ettiğinde siyasi iltica teklifinde bulunmuştu. bolivya ordusu bir darbeden ziyade arabuluculuk yaptı ama asker bu ne yapacağı belli olmaz. her ihtimale karşı morales'e ülkeyi terketmesi teklif ve tavsiye ediliyordu. her ne kadar hakkında yolsuzluk davaları olsa da mevcut siyasi karışıklıkta başına hukuksuz işler gelmesinden endişe ediliyordu (müstakbel bolivya hükümeti -artık kim olursa- gerektiğinde, daha sonra ortalık yatışınca yargılanmak üzere iade talep edebilir).

    evo morales kendisine yapılan telkinleri kabul etmiş olacak ki bugün (aslında dün, yani 11 kasım 2019) meksika'nın davetini kabul ederek siyasi iltica talebinde bulundu. meksika hava kuvvetlerine ait bir uçak bolivya'ya giderek evo morales'i aldı ve meksika'ya götürdü. şimdilik meksika'da kendisine bir ikametgah verilerek misafir ediliyor. hala yenilenecek seçimlere katılıp katılmayacağı (ya da izin verilip verilmeyeceği) kesinlik kazanmış değil.

    bu arada, geçici hükümetin başına 52 yaşındaki kadın senatör jeanine anez getirildi (kendisi ile ilgili kısa bir bilgi notu yazdım) ama ortada bir hükümet yok. herkes taşın altına elini koymaya tereddüt ediyor. öte yandan, polis tekrar görev yerlerine geri döndü. protestocuları dağıtmaya çalışıyorlar. istenilen alındığı için halkı evlerine dönmeye ikna etmek için herkes uğraşıyor şu anda. seçim takvimi henüz belli değil ve halk henüz huzursuzluğunu üzerinden atabilmiş değil. işler daha da karışmadan yatıştırmaya çalışılıyor.

    yalnız belirtmeden geçemeyeceğim: askerler de ortamı yatıştırmak üzere polisle birlikte sokaklara döküldü. umarım ordunun başındakiler gücün çekiciliğine kapılıp daha ileri gitmezler. bunun bir adım ötesi hakikaten darbe olur ki şimdilik iyi idare ettikleri süreçte bir çuval inciri berbat edebilirler. amerika'da bernie sanders bu yönde bir uyarı tiviti attı zaten. darbe olduğunu söylemedi ama 'darbemsi' olarak tanımladığı süreç ile ilgili kaygılı olduğunu belirtti. yine de evo morales'e arka çıkmayarak demokrasi vurgusu yaptı.

    şimdilik bu kadar, bir gelişme olursa düzenleme yapar yahut ilgili başlıklara yazarım.
14 entry daha