şükela:  tümü | bugün
99 entry daha
 • erkeklerin yaklaşık %12 sinde görülen, infertilite (1 yıl boyunca düzenli korunmasız ilişkiye rağmen çocuk sahibi olamama) nedeniyle başvuran erkeklerinse %25 inde görülen, açık ifadeyle yumurtalıkların çevresindeki damarların genişlemesi hastalığı. neden oluştuğu hakkında birden çok teori olmakla birlikte nasıl sperm kalitesini bozduğuyla ilgili de netleşmiş bir veri bulunmamaktadır.
  sıklıkla tek sol tarafta ya da daha nadiren çift taraflı olarak gördüğümüz için izole sağ taraftavarikoseli olan hastaları batın içi patolojiler açısındanaraştırmak gerekir.
  varikosel teşhisi konup da bu hastalığı araştıran arkadaşların merak ettiği asıl konu ameliyat olmalı mıyım, olursam kesin düzelir miyim?

  -olmazsa olmazımız fizik muayeneyle ve renkli doppler ultrasonla teşhis edilmiş bir varikoselimizin olması (fizik muayenede saptanmayıp ultrasonda çıkan varikosellere spermi bozmadıysa operasyon önermiyoruz.
  -sperm sayısı, hareket ve şeklini etkilemişse (spermin normalliğini dünya sağlık örgütünün normal spermiogram parametrelerine göre değerlendiriyoruz.)
  -sperm kalitesi gayet iyi fakat uzun zamandır ağrı kesicilere ve yaşam tarzı değişikliklerine rağmen geçmeyen yumurtalık ağrısında operasyon yapılabiliyor (ağrı nedeniyle yapılan ameliyatlarda ağrının geçme olasılığı yaklaşık yüzde 50!)
  -spermi normal fakat testis kıvamı yumuşamışsa ya da boyutu diğer tarafa göre azaldıysa operasyon gerekebilir

  -varikoseli var ama yukarıda bahsettiğim özelliklere sahip değilse çoğunlukla medikal tedavi ile takip öneriyoruz

  bunun haricinde adolesan varikosel dediğimiz hastalıkta birkaç kriter daha ekleniyor bu saydıklarıma. o ayrı bir yazı konusu.

  varikosele yaklaşım ülkeden ülkeye hekimden hekime değişebilen ve ameliyat gereklilik kriterleri açısından uzun yıllardır tartışılan bir konu.
  varikoseli olan herkes infertil olmayacağı gibi infertil herkeste de varikosel olacak diye bir kaide bulunmamakta.
  uzun zamandır geçmeyen ya da tekrarlayan yumurtalık ağrısı, yumurtalık kesesinde ele gelen yumuşak damarsı yapılar ya da 1 yıl boyunca düzenli korunmasız ilişkiye rağmen çocuk sahibi olamama gibi şikayetiniz varsa bir üroloğa görünmenizde fayda var.

  konu uzun ve tartışmalı olduğu için sadece ameliyat kısmına ışık tutmaya çalıştım. eksik kalan yerler eminim vardır, danışmanız gereken birşey olursa çekinmeyin ;)
53 entry daha
hesabın var mı? giriş yap