şükela:  tümü | bugün
44 entry daha
  • bazı azot bileşikleri içerir ve tansiyon düşürücü ilaçlar üzerinde çalışırken tesadüfen bulunmuştur.

    bilim adamları uzun süre çalışır ilacı yapar, fareler falan üzerinde dener. azot bileşiklerinin damarları genişleteceği ve bu şekilde tansiyonu düşüreceği bilinmektedir. ilaçlar, çoğunluğu yaşlı olan, kalp hastalarına dağıtılır ve beklenmeye başlanır. bir süre sonra gereken tahliller yapılır, ne var ki sonuçlar hayal kırıklığıdır. ilaç normalde 80-120mm civa olan tansiyonu sadece 3-4mm civa düşürmektedir. herkes üzgündür. ilaçların geri toplanılmasına karar verilir.

    işte tam o sırada bir ışık belirir. bazı hastalar ilacı geri vermek istemezler. olay hemen dikkat çeker ve konu araştırılır. sonunda görülür ki ilaç penis damarlarını genişletmekte ve kanla dolmasını sağlamaktadır ki bu olay ereksiyon denilen hadisenin ta kendisidir.

    sonunda kalp ilacı diye yola çıkan bilim adamları, ellerinde hedefleneden çok daha değerli bir şeyle yolculuğu tamamlar. ne var ki ilaç başka azot bileşikleriyle birlikte kullanılığında tansiyonun 30mm kadar düşmesine sebep olmakta ve bu yüzden, bu tür ilaçları kullanan hastalarda ölüme sebebiyet vermekte ve ülkemizde satışına ancak heyet raporuyla izin verilmektedir.
140 entry daha

hesabın var mı? giriş yap