şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
3040 entry daha
 • bana göre gruplarda iyi sonuçlar almamıza rağmen euro 2020 için futbol adına pek bir ışık vermeyen takım. elbette sezon sonuna kadar (kadro şekillenene kadar) yeni birileri parlar, form tutar, veya tam tersi olur, ama kadro iskeleti ve oyun sistemi oturmuş olduğu için bazı şeyler şimdiden belli gibi.

  kazandığımız fransa maçından beri aynı mentalite ile oynuyoruz (bkz: #91078654), yani geniş alanda koş koş koş. belki biri bireysel yetenekle bir pozisyon yaratır diye düşünülüyor (ki bu sayı da düşük, bel bağlanan iki kişi var sadece; cengiz ve hakan). bu felsefe, henüz eleme grubu maçları olduğu için rehavetle oynayan fransa karşısında sonuç vermiş gözükse de, fransa'nın kendi evindeki maçta işi birazcık daha ciddiye almaları bile yetti; kaç tane pozisyon yakaladılar sayamadık. dünkü izlanda maçındaki tıkanıklık da bundan kaynaklıydı, iki tane benzer felsefeyle oynayan takım vardı sahada ve haliyle kimse kimseyi gafil avlayamadı, bireysel beceri oranı daha yüksek olan bizimkiler topa sahip olup birazcık daha tehlikeli oldu, hepsi bu.

  peki bu geniş alanda tempolu 4-3-3 euro 2020'de ne sonuç verir?

  stoperlerimiz çok süratli olmadığı için savunma çizgimiz geride, bu yüzden sürekli savunma pozisyonunda oynuyoruz. geride yakalanmak istemediğimiz bu düzende, haliyle rakibi delecek aksiyonlara giremiyoruz; ne bindirme yapan oluyor, ne de ceza sahasına şok girişler yapan oluyor. bu oyun düzeni, delici bekler gerektirirken mehmet zeki çelik gibi içerlek oynayan bir bek, umut meraş gibi hasan ali'nin gününümüze daha uygun versiyonuyla oynuyoruz, haliyle okay yokuşlu'nun stoper arasına girerek oynaması bile bekleri fırlatamadı ileri. işin kötüsü milli takım havuzunda buna uygun başka üst seviye beklerimiz yok.

  normalde eğer bekler çıkmayacaksa o zaman göbekten çıkışlar gerekiyordu, ama bu oyun düzeninde belli ki, plan herkesin kendi alanını koruması; başta dediğim gibi savunma çizgisinin geride durması sebebiyle orta sahanın da sürekli ileri çıkıp hatları bozması istenmedi. ama okay zaten stoperlerin arasındaydı (bu kişi fransa maçında mahmut'tu mesela), ozan tufan da oyunu şekillendirmek için daha çok ikinci bölge sınırlarında kaldı. geriye kalan mahmut tekdemir, okan buruk'un onu başakşehir'de zaman zaman nasıl kullandığını gördüğümüz için diyebiliriz ki, ceza sahası kenarlarına inecek oyuncu en azından mahmut olabilir(di). bu temkinli oyun planı, aynı zamanda tolga ciğerci gibi, dorukhan toköz gibi delici oyunculardan alabileceğiniz verimi de düşürüyor, veya kulübede oturtturuyor.

  geniş alanda 4-3-3, kanatlarda avrupa tornasından geçmiş olanlarla anca oynanabiliyor; yani hakan çalhanoğlu ve cengiz ünder öyle pırpır olmamalarına rağmen savunmaya ciddi yardım eden oyuncular oldukları için ayakta kaldık. hakeza kenan karaman da fransa maçında inanılmaz eforlu oynamıştı ama hücum katkısı sıfıra yakın oldu. kanatlarda savunma katkısı istiyorsanız ve elinizde hakan/cengiz gibi elemanlar o an yoksa, mecburen hücumdan feragat edeceksiniz, bunu da size yusuf yazıcı gibi bütün odağını hücum aksiyonlarına çevirmeye başlamış bir oyuncu veremez.

  bekler delmiyor, göbektekiler ceza sahasına girmiyor, ters ayakla içeri giren üretken kanatlar cengiz ve hakan ne yapacak peki? ya uzaktan orta (içeriye kimse girmediği için çaresiz bir seçenek), ya da şut açısı arayacak mecbur (ki o fırsatları da iyi değerlendiremiyorlar). çünkü santrforumuz da onlara ortak olamıyor. evet burak yılmaz efor konusunda saygıyı hakediyor, rakip sahanın her yerine koşup top saklamaya çalışıyor, topu kaybetmemek için savaşıyor, topu alır almaz arkadaşlarına çabuk oynamak istiyor, çok çalışkan. ama olmuyor ne yazık ki, oyun akışına istenen katkıyı veremiyor. bir takım geniş alanda eforlu 4-3-3 oynuyorsa, ve kanatlarda forvet özellikli oyuncun yoksa (cengiz de hakan da sürekli içeri girip bitiren oyuncular değil), beklerin yardırıp içeri girişler yapmıyorsa, o zaman santrforun tempolu oyunda tekniğini koruyabilen üretken biri olmalı. maalesef bu kişi cenk tosun da değil, enes ünal da değil.

  bu oyun düzeni belki dünkü maç gibi beraberliğin yettiği anlarda idare eder, ama euro 2020'de (1 puanın yetebileceği grup maçları hariç) üst tur için kazanmalısınız, kazanacak bir ışık vermelisiniz. ne yazık ki milli takım mücadele ve savunma açısından iyi olsa da, üretkenlik ve hücumda iyi bir görüntü vermiyor.
505 entry daha