şükela:  tümü | bugün
7 entry daha
 • ne yazık ki değişen bir şey olmazdı.2. dünya savaşında hitler fransa'dan sonra bize de girerdi eğer 1. dünya savaşında batı ittifakının yanında girseydik girmeseydik de ne batı ne de doğu tarafıyla bir ortaklık ilişkisi kuramadığımızdan dönemin ingilteresinin ve sovyetlerinin ortadoğudaki çıkarlarını düşünecek olursak savaştan biraz sonra yine ingiltere ile rusya bize bir şeyler yaparlardı. almanya ile de ilgili de nazi almanyasının teknolojik olarakta nüfus olarakta o dönemde bizden üstünlüğü rakamlarla belli. hitlerin kafadan kırıklığı da malum.

  hitlerin oluşmasının nedeni 1. dünya savaşı sonucunda almanya ya imzatılan ağır şartlar ve verilen ağır cezalar. bizi 1. dünya savaşında değersiz kılan önemli bir unsur sovyetlerin ve çinin bu savaşta abd - ingiltere ile ittifak olması. hadi çin bizim bölgede değilde sovyetlerin bizim bölgede devasal bir müslüman olmayan güç olması üstüne üstlük hitlerle olan rekabeti ve batıyla olan ılımlı ilişkisi ( ki o dönemde sovyetlerin nüfusu bizim 10 katı kadar falan )

  almanyanın 2. dünya savaşında fransaya girmesi 1. dünya savaşında fransanın savaşa verdiği asker sayısına bakarak anlaşılabilir 7-8 milyon asker sokmuş savaşa fransa.

  iran girmedi diye biliyorum 1. dünya savaşına ne kazandı ne kaybetti ? tabiki de savaşa girmemek askeri kayıp vermemek toplumun vahşet - tecavüz ve acılar yaşamaması açısından daha büyük bir kazançtırda. yukarda bir dev var sovyetler ile o dönem gel diyen tek ülke almanya ne yapacaksın? askeri - teknoloji olarak destek veren.

  bizim için tek faydalı sonuca çıkan yol almanya ile birlikte 1. dünya savaşında sovyetler ile fransayı tamamiyle askeri ve nüfus anlamında inanılmaz küçültüp bölgede ebedi bir şekilde fransa ve sovyetlerin hakimiyetini gücünü mutlak sıfıra indirmek bir kalıcı sonuç oluştururdu. zira sonraki süreçte ingiltere ve abd için tek koz almanya ile osmanlının arasını bozmak ile almanya içinde ve osmanlı içinde iç sürtüşmeler - çatışmalar çıkarmaya çalışmak olacaktır. kaldı ki abd ve ingiltere gibi başarılı bir kültür asimilasyonunuda elde ettiğimiz yerlerde sağlayamadığımızdan ciddi sorunlar yaşama ihtimalimiz yinede yüksek olacaktır.

  fakat bu durumda almanyanın avrupanın batısından sovyetlerin doğusuna kadar elde edeceği devasal büyüklük bizi ebedi bir şekilde almanyanın küçük kardeşi konumuna sokardı ne yazık ki.
55 entry daha