şükela:  tümü | bugün
125 entry daha
  • asla küçümsenmemesi gereken çok büyük bir başarıdır.
    2018 yılı rakamlarına göre yıllık dizi ihracatımız 500 milyon dolara çıkmış. bu da neredeyse 3 milyar tl'ye yakın para yapar. sektörde amerika'dan sonra ikinciyiz. sıralamayı ihraç edilen dizi süreleri bakımından yaptığımızda ise amerikayı da geçip dünya birincisi oluyoruz. yani amerikaya kıyasla daha ucuza daha uzun diziler satıyoruz.

    netflix'in açıklamalarına göre stranger things isimli dizinin 3. sezonu 64 milyon, la casa de papel'in 3. sezonu ise 44 milyon kişi tarafından izlenmiş. netflix herhangi bir dizinin ilgili sezonunun ilk üç bölümü izlenmiş ise o sezonu komple izlenmiş sayıyor ve ölçümünü buna göre yapıyor. gümüş adlı türk dizisinin final bölümü sadece ortadoğuda 84 milyon kişi tarafından izlenmiş. the guardian'ın yaptığı habere göre muhteşem yüzyıl dünya çapında 500 milyondan fazla insan tarafından izlenmiş.

    türk dizilerinin, yoğun cinsellik öğeleri içermemesi, fantastik konulara değil de sıradan bir insanın olağan yaşamında karşılaşabileceği konuları işlemesi, bölüm boyunca eşlik eden o diziye özel dizi müziklerinin varlığı, izlerken aynı zamanda ikinci bir iş yapmaya (sohbet, ütü, bulaşık vb.) da fırsat verecek nitelikte olmaları dizileri kolay izlenir kılıyor.

    umarım dizi sektörümüz daha da gelişir. bu diziler sayesinde tüm dünyaya para ile satın alınamayacak şekilde kültürümüzün, şehirlerimizin reklamını yapabiliyoruz.
44 entry daha

hesabın var mı? giriş yap