şükela:  tümü | bugün
34 entry daha
 • biz genellikle üşüme / ısınma farkını bize temas eden havadan anlıyoruz. kombiyi çalıştırınca önce petekler, sonra ona temas eden hava ısınıyor. ısınan hava da yükseliyor. sıcak hava tavanda biriktikçe aşağıdan yükselen hava daha az yükselmeye başlıyor. tabii yukarıda hava soğuyorsa (çatı katı veya üst katta boş daire varsa vs) petekten gelen daha yüksek sıcaklıklı hava daha yukarı yükselip az sıcak olanlar daha alta ine ine, petek alt hizasına kadar bütün hava ısınıyor. petek alt hizasına kadar diyorum çünkü peteğe yerdeki hava temas etmediği için yerde hep soğuk hava kalır. petekler çok yükseğe konursa (bizim eski ev öyleydi) alttaki ısınmayan havanın kütlesi büyük olur. bizim eski evde diz kapağı altında resmen üstüne göre mevsim değişikliği kadar sıcaklık farkı oluşuyordu.

  işte bir zamandan sonra ortama yayılan sıcak hava artık eşyaları ısıtmaya başlar. dolaplar, vitrin, koltuklar vs ısınmaya başladığı zaman artık ev sıcaklığı depoluyordur.

  buna hacc'dan örnek vereyim. mekke'de 39-47 derece dış sıcaklıkları gördük. buna rağmen odada klima çarpıyor diye amcalar klima çalıştırmak istemiyordu. diyanet'in hacc - umre rehberi kitabında çarpma endişesi olanların klimaları oda boşken çalıştırıp girince kapatmaları tavsiye ediliyordu. biz de odada 4 kişi bu taktiği uyguladık. bir zamandan sonra artık odadaki eşyalar da soğuduğu için klimayı kapatır kapatmaz sıcak basması, ter çıkması gibi olaylar olmuyordu. hattâ ben bunu bir safha ileri götürerek odanın banyo / tuvalet kapılarını da odadan çıkıp kabe'ye giderken açık bırakıyor, oradaki hava ve eşyaların da soğumalarını sağlıyordum. klima tarafından soğutulmuş daireye / otel odasına gelip de kapısı kapalı bırakılmış tuvalete girmek çok bunaltıcı oluyordu. bu şekilde yatsı namazından sonra kabe'den gelip sabah namazına gidene kadar klima çalıştırmadan uyuduğumuzu hattâ oda serinliğinde üşüdüğümü hatırlıyorum.

  işte, kombiyi gündüz kapatmayı tavsiye etmeyenlerin tavsiyelerinin ardında eşyaların soğumasını engellemek yatıyor.

  bizim eski binada biz gerçekten bunu yaşıyorduk. evi baştan ısıtmak gerçekten çok uzun sürüyordu. fakat şimdi yeni binamız bitip geri taşınınca izolasyonlu olduğu için daha kolay ısıtabiliyoruz.

  bir diğer faktör de şu : petek suyu sıcaklığını düşük tutup sürekli yakmak yerine peteklerden çok yüksek sıcaklıkta su geçirip petekler tamamen bu suyla dolduğunda kombiyi kapatmak ve yarım saat sonra tekrar çalıştırmak çok daha etkili. devridaim motoru çok daha az çalışıyor ve elektrik sarfiyatı azalıyor. bu bahsettiğim işi oda termostatı ve peteklere konulan termostatik vanalar ile yapıyorlar. kombi sürekli yüksek sıcaklıklı su pompalıyor. peteklerin termostatik vanaları odanın altında kalan soğuk hava da ısınınca petekteki su akışını kesiyor. akışı kesilen petekten oda soğuyana kadar su geçmeyince diğer peteklere giden tazyik artıyor. son petek kapandığında devridaim motoru zarar görmesin diye evin bir peteğine termostatik vana konmuyor ve oda termostatı ile kombinin kendisinin kapanması sağlanıyor.

  merkezi sistemlerde zaten oda termostatına gerek yok sadece termostatik vana ile apartman kombisinden 30-40 dairenin petekleri devridaim yaptırılıyor.

  burada bir faktör de şu: peteklere sıcak su girişi üstten, soğuk su çıkışı alttan bağlanırdı. üstten giren sıcak su yukarıda kalır ve alttan peteğin içindeki en soğuk su çıkardı. artık sıcak su girişi de alttan bağlanıyor. böyle olunca peteğe giren sıcak su yukarı yükseliyor ama alttan yine soğuk su çıkıyor. peki bunun faydası ne ? faydası şu: kombinin ayarını kıstınız ve kombiden petektekinden daha soğuk su gelmeye başladı. eski yöntemde soğuk su yukarıdan girip içindeki suyu soğutuyordu. yeni yöntemde direkt olarak alttan girip alttan çıkıyor.

  burada sizin ölçeceğiniz / gözeteceğiniz şey eşyaların soğuması / soğumaması olmalı. eşyalar soğumuyor sıcaklık muhafaza ediliyor ise kapatarak tasarruf edebilirsiniz. ama soğuyorsa o sıcaklığı yerine koyana kadar konforlu bir sıcaklık elde edemezsiniz. hava ısınır ama temas ettiğiniz eşyalar soğuk kalır vs..
58 entry daha