şükela:  tümü | bugün
73 entry daha
 • "kombiyi kısıkta çalıştırın" söylemi tümüyle şehir efsanesidir. tam 3 senedir açıp kapatma ve kısıkta çalıştırma işini dönüşümlü uygulayıp fatura takibi yapıyorum. yarı bilimsel bir çalışmaya dönüştürdüm işi. ayrıca 3 ayrı kombici ile uzun uzun konuştum bu konuyu.

  açıp kapama işi buradaki bazı kendini bilmezlerin iddia ettiği gibi kol gibi fatura getirmiyor. hatta apartmandaki komşularımın faturalarını da takip ettim, hiç yakmayanları ayrı tutuyorum (çok aşırı soğuk havalar hariç yakmayanlar var sahiden) ama sürekli yakanlara göre daha düşük faturalar ödedim hep. hadi az mı çok mu yaktılar onu bilemediğimi varsayalım ama kendi karşılaştırmalı deneysel sürecim net şekilde fikir edinmemi sağladı.

  aç kapa hiçbir şekilde daha yüksek fatura getirmiyor. ama benim bunu uygulama nedenim zaten faturayı düşürmek değil, kış ortamında gereksiz sıcaklıkta ev konforu sağlamayı reddetmek. kışın evin içinde kısa kollu dolaşmayı seven birisi değilim, her mevsim farkına varılarak yaşanmalı. elbette donalım demiyorum ama kışın dışarısı buz gibiyken evin içinde kısa kollu, şortlu gezmek de çok mantıksız ve saçma. dahası ve en önemlisi de sağlıklı. geçen kış hiç hasta olmadım.

  gece en geç 23:00 gibi kombiyi kapatıp sabah 7'de açmak gayet mantıklıdır. sen yorganın altındayken neden boş ev sıcak dursun ki? ya tüm gün dışarıdasın gece eve döndün yine neden boş ev ısınsın ki?

  birkaç sene önce üst komşum "kombiyi yakmıyorsun hiç, üşüyoruz yukarıda" demişti. evet ev boşken kombiyi yakmam ve üst komşuyu ısıtmam lazımdı di mi?

  edit: şimdi gereksiz özel mesajlar almamak adına bir not düşeyim. evet kışın en sert zamanı (küresel ısınma nedeniyle artık 1 ay bile sürmeyen bir dönem) kapatıp açma işi mantıklı değil, yukarıda bir arkadaş neden olduğunu yazmış, o dönem kapatıp açma pek anlamlı değil. ama ekimden nisan'a dek uzanan mevsimi dikkate alarak yazdım yukarıdaki yazıyı.
27 entry daha
hesabın var mı? giriş yap