şükela:  tümü | bugün
18 entry daha
 • (bkz: dindarlık ve iq arasındaki negatif korelasyon)

  aslında "zengin" değil de, "kaliteli yaşamaları, yaşam standartlarının yüksek olması..." gibi genellemeler daha doğru olur. tarikatlerin, akp yandaşlarının, hacı-hocalarınn, muhafazakar köylü kurnazlarının... ellerindeki toplam mal varlıklarını dindar sayısına böldüğümüzde, kişi başına düşen tutar çok büyük ihtimalle laik/seküler kesimdeki kişi başına ortalama tutardan çok daha yüksektir.

  bazıları, yaşam standardını zenginlik sanıyor ama aralardaki fark burada ortaya çıkıyor.

  böcek gibi yaşadığı halde çok şükür diyen insanları geçip sadece para içinde yüzen köylü kurnazı dindarlara bile baksak;

  - evleri sadece daha büyük, daha estetik değil
  - arabaları sadece daha pahalı olduğu için alınmış, otomobil kültürleri yok
  - eşyaları sadece daha şatafatlı, tasarımdan/kullanışlılıktan/zevkten yoksun
  - eğlence/tatil anlayışları sadece para harcama ve gösteriş üzerine kurulu, parayı çıkarsanız çorap kokulu hemcinsleri ile pilav yemekten ileri gidemezler
  - yeme içme zevkleri czn burak seviyesinde
  - kültür/sanat/entelektüel zevkler... gülmekten yazamıyorum bile

  sonuç olarak, çoğunun yaşam standardı orta sınıf laik/seküler insanlardan düşük, bu yüzden laikleri zengin sanıyorsunuz.

  edit: bir kaç embesil de çıkmış, "geçmişte devlet laiklere, solculara... ayrıcalıklar tanıdı, onlar da musluğun başını tuttu" diye sayıklıyor. ulan sığır, devlet o ayrıcalıkları, solcu/laik oldukları için değil, senin deden cami avlusunda, köy kahvesinde pineklerken onlar okuyup kendilerini geliştirdikleri için tanıdı. ülke kurtuluş savaşından çıkmış, devlet binbir yokluk içinde atılımlar yapmış bütün halkın eğitim seviyesini yükseltmek için uğraşıyor, kritik işlerin başına zorluklara rağmen okuyup o işlerin altından kalkabilecek duruma gelenler yerine, senin hala eşek siken deden mi getirilecekti? o ayrıcalıklı dediğin adamlar da, senin dedelerin gibi; akraba evliliği/başlık parası/beşik kertmesi... ile genetik havuzun içine sıçmak, tavşan gibi üremek, karısını çalıştırmamak, kızını okutmamak... yerine kendi çocuklarını kaliteli insanlar olarak yetiştirdiler. böylece nesilden nesile uçurum açıldı, ayrıcalık sandığınız şey bu.

  ta ki, menderes'in ucuz popülist politikaları ile ayaklar baş olana, 70-80'lerdeki göç dalgaları ve bundan rant sağlayan şark kurnazlarına verilen tavizlere ve en son akp dönemindeki yandaş kayırmalarına kadar. o günlerden bu güne solcu/seküler/laik... adına ne diyorsanız artık, o kesim değil, vasıfsız taşra çakalları ve yağmacılar zengin oldu. ülkenin çöküşünü de, bu üç dönem özetliyor zaten.
114 entry daha