şükela:  tümü | bugün
3 entry daha
 • büyük bir şans eseri katar’da ayjal film festivalinde konusu değişik geldi diye izlediğim belgesel. çok bir şey öğrenmeden gittim, ne göreyim anlatılan hikayede ki karakter türk, haliyle dilde türkçe. hepsini olmasa da çoğunu anlıyorsunuz.

  ben anlamadım nasıl çekmişler, senaryo mu, olağan haliyle mi çekmişler... çünkü inanılmaz doğal. oradasınız yani. ama tüm bu olanların kayıt altına alınması, bunu kabul etmeleri, “oynamamaları”.

  oldukça duygusal bir belgesel olmuş diğer yanda. baştan sona kadar. yani azıcık filme tutkusu olan birisinin hep yapmak istediği bir şeydir “insan hikayeleri”. işte bu yapım bunun nasıl yapılabileceğinin dersi gibi.

  türkün türkten başka da düşmanı yok. bir yan hikaye olarakta bu sonucu çıkartabiliriz. ayrıca annesinin hastalığını çok merak ettim. en çok o sahneler yüreğe dokunuyor zaten. ayrıca iyi bir yapım olarakta anlatmak istediğini direkt anlatıp, metaforda barındırıyor. yani zorlama hiçbir sahne yok. hiçbir şey aramasınızda filmi anlayarak çıkıyorsunuz. birkaç göndermenin olduğu sahneler var, çok güzel eklenmiş./yedirilmiş. nasıl derseniz artık.

  denk gelirseniz izleyin.

  --- spoiler ---

  kendisine allahtan rahmet dilerim.

  --- spoiler ---
79 entry daha