şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
27032 entry daha
 • beyaz bayrak; bir çok savaş filminde gördüğümüz hatta boks maçlarında (beyaz) havlu atmak şeklinde karşımıza çıkan ve aklımızda teslimiyeti ya da ateşkesi simgeleyen kumaş parçası. gerçekte de böyle bir anlamı ve gücü var mı acaba? peki nereden geldi bu anlam bu basit nesneye?

  tarihsel olarak bakacak olursak. ilk olarak bu bayrak çin'de(ms:25-250) karşımıza çıkıyor. çinliler savaş sonrası matem ve yas tutmak için beyaz giyinirlermiş.

  yine romalı tarihçi cornelius tacitusyazılarında beyaz bayraktan bahseder.hatta ulaklar yanlarında beyaz sopa taşırlarmış. bu durum tarafsızlıklarını simgelermiş. yine savaşta yakalanan rehinelerin elbiselerine beyaz boyalar sürülürmüş ki bu durum rehinelerin güvence altında olduğunu belirtirmiş.

  1625’te de jure’deki hugo grotius , uluslararası hukukun temel metinlerinden biri olan “savaş ve barış yasası” ndaki ac pacis’i “beyaz işaret” olarak tanımlar yani tarafsızlığı ya da teslimiyeti/ateşkesi simgelediğini belirtir.

  yıllar geçtikçe insanlar bu durumun böyle olduğunu kabul ederler ve 1899 ve 1907 tarihli lahey sözleşmelerinde tüm dünyaca bu kabul görür. bundan sonra bayrağın uygunsuz kullanımı yasaklanmıştır. usulsuz kullanımlar savaş kurallarına aykırılık teşkil eder ve bir savaş suçu olarak görülür.

  zaten savaşlar kötü şeylerdir. kimse savaşmasın.
11543 entry daha
hesabın var mı? giriş yap