şükela:  tümü | bugün
7 entry daha
 • zengin arap istilası, ırak ve suriye kürtleri, iranlı derken; artık bu türden bayağı muhabbetleri canlı tutmak nasıl da lüzumsuz!

  kendi coğrafi bölgeleri arasında ticaret yapıyorlar, büyük şehirlerde kız alıp vermeye, ticarete yine devam eden kesimleri topyekun ayırmak, kategorize etmek nasıl da gülünç bir iş!

  evet, verilen işportacı örneği de*, askerde türk-kürt ayrımı, başarısızlığını medyanın dayattığı şekilde kıt algılamalarıyla yaşayan, böyle davranan insanlar fazlasıyla mevcuttu. fakat artık bu dediğiniz saçma* ayrımlar yok oluyor. ilk defa bu kadar derinden bir his, gördüklerim vs. bu türden ayrımların azaldığını bana gösteriyor. yanılıyor olamaz mıyım? hayır, bazı dangalaklar hariç ülkenin başka türden, daha önemli sorunları olduğunu anladığı için 'laz şöyleymiş, kürt şöyleymiş' gibi basit, bayağı önermeler bile konuşulmayı hak edecek payeler edinmiyor.

  sizin 70'lerde tek kanallı zamanlardaki ulusal tiplemelere örnek içeren lazlara gülerken neden kürtlerle alay ediliyor tarzı yorumlarınız geçerliliğini artık korumuyor. hâlâ bunu yapan, bu türden aşağılamakla meşgul, karşı tarafta savunma mekanizması olarak 'kürtçülükle' karşılık verenler yok demiyorum ama bu algı artık yok! herkesin aynı kıyafetleri giydiği, aynı türden müziklerin dinlendiği kafelerde vakit geçirdiği büyük şehirler sizin dediğiniz bu türden saçma önermeyi bile silip atıyor.

  bir başkası ile alay eden, onun kültürünü yavşak şekilde küçümsemeyen türk dahi olsa kalitesiz bir insandır. bakın, kendi akraba çevremde çocukluğumda hep bu türden alayların yapıldığına şahit oluyordum. evet, karadenizlilere ve spesifik olarak lazlara sempati duyulurken, kötü bir şeyi örneklerken 'kürt gibi yapmayın şunu' diye duyuyordum. bu alay değil, dahası aşağılamaya giriyordu. peki ben büyüdükçe ne yapıyordum? 'kürt gibi şunu şöyle yapma diyene' karşılık olarak 'senin yaptığın şu şey çok mu mantıklı da insanları ayırıyor, ona buna saydırıyorsun' diye kendisini düzeltmesi için örnekler veriyordum.

  bir ırkı, topluluğu, kesimi aşağılamak insanların kalitesizliğini gösterir. maalesef kimi zaman bunu son yıllarda ülkemize gelen iranlı, arap, suriye-ırak kürtleri üzerinden şahsımın yaptığı oluyor ve kendime kızıyorum. ancak benim yaptığım aşağılama * değil, eleştiri, demografik, kültürel değişime yönelik olanı anlatmaktan başka bir şey de olmuyor! yine de kalitesizlik paçalarımızdan, paçamdan aktığı oluyor..

  salın biraz kendinizi, rahatlayın! lise, üniversite köşelerinde kız kesmek, egoyu tatmin edip arkanızda adam biriktirmek için ocu, bucu takınılacak, bu türden örnekler verecek dönemi geçtiniz. evet, bir zaman bu örneğe göre tavır alınmıyor muydu? tayin olup, doğuda bir yerde görev yapmadan oradakileri aşağılayanlar, görev süreci bitince ağlayarak* başka bir şehire gidiyorlardı. şükür teknoloji gelişti, şükür bazı ciddi eksikliklerimiz yanı sıra bu türden anomi oluşturan tavırları kıran süreçler yaşanıyor. daha ciddi ekonomi, kültür ve sağlık yönünden sorunlarımız var.
56 entry daha