şükela:  tümü | bugün sorunsallar (6)
27080 entry daha
 • şu sıralar karsta yaşadığımdan dolayı ekstrem hava koşullarına maruz kalıyorum. özelliklede kışın, inanmazsınız ama -35 dereceleri görüyoruz çoğu zaman.

  özellikle cildimiz bu tarz soğuklara maruz kaldığında çok kolay etkilenirken(bkz: soğuk ısırması) görsel-1
  peki gözlerimiz neden donmuyor?

  1- gözlerimizim konumları:görsel-2 buradaki mr görüntüsüne baktığımızda gözlerimiz orbita denilen kemiksel bir boşluğun içerinde kafatasına gömülü şekildedir, kan damarlarınca zengin beyine yakın ve göz çevresindeki kaslarla sarılıdır. bu üç unsur yalıtım sağlamaktadır.

  2-retina tabakası: gözün anatomik yapısı içerinde damardan zengin bir tabaka vardırgörsel-3 damardan zengin demek çok miktarda kan akışına maruz kalması demek bu durumda ısı kaybını önlemektedir.

  3-göz içi vitröz sıvı: bu bölge kan damarı içermez. yapısına baktığımızda %98 su ihtiva eder fakat bu kadar su ihtiva etmesine karşın içinde bulunan vitröz tuzlar, şekerler, vitrosin (bir tür kollajen), glikosaminoglikan , hiyalüronan , optikisin ve çok çeşitli proteinlerden oluşan bir kollajen fibriller ağı içerir . bu durum göz içi sıvısının sudan iki ila dört kat daha fazla viskoziteye sahip olmasını sağlar yani bir çeşit jel kıvamındadır(yumurta akı gibi düşünün örnek yumurta akı -55 derecede donmaktadır) ve donma noktasını aşağıya çeker.

  4-göz kapağı ve göz yaşı : göz kapağı kapandığından dolayı mekanik bir koruma sağlarken, göz yaşı ise bir çok elektrolit içerir bundan dolayı normal vücut sıvılarına göre fazla tuzludur ve bir antifriz etkisi yaratır. bu durum gözü nemli tutarken bir yandan donmasını da önler.

  kaynak-1kaynak-2
11495 entry daha
hesabın var mı? giriş yap