şükela:  tümü | bugün sorunsallar (3)
88 entry daha
  • kimin partisi olduğuna dair tartışmaların tam göbeğinde, aslında son noktayı gazi 'nin koyduğu hadisenin, sorunun göbeğidir.

    türk ocağı reisi dr. şemsettin bey, gazi 'ye hitaben şöyle demektedir; "..sen yalnız bir şahıs değil bütün bir milletsin, senin şahsın, fırkan bütün milletin şahsı ve fırkasıdır. yaşa varol!" bunun üzerine; gazi sözü alır, cevap verir; "..genç arkadaşımızın söylediklerine yalnız bir şey ilave edeceğim. halk fırkası 'nın kadrosu bütün efradı millettir. bu hakikati düşünemeyenler henüz dimağlarını düşündürmeye alıştırmayan bedbahtlardır." (hakimiyeti milliye: 12 ekim 1925; atatürk 'ün söylev ve demeçleri,iii,sf:235) yine gazi 'nin, gücünü milletten aldığına dair ifadeleri de sık okumaktayız, misal bir konuşmasını bu desteğe bağlayarak şöyle bitirmiş; "..hep beraber yürüyerek inşallah pek az zamanda millete refah ve saadet verecek olan büyük gayemize varacağız." (aynı kaynak; 2 nisan 1923) şimdi ismet inönü ile başlayan milli şef 'liğin o hani dikta rejimine doğru gidişi ve ardından milli şef 'in gemisinin ii. dünya savaşı'ndan küçük sıyrıklarla atlatmasının ardından, zaten darboğazda, daraldıkça daralan , yüzyılların açlığı ve savaş görmüşlüğüyle bunalmış halka ilaç gibi gelecek yine chp kadrosundan yeni menderes ve onun yeter söz milletin zımbırtısı karşısında chp 'nin de artık miyadını doldurduğunu düşünenler, yine o diktaya kayan inönü 'nün bir avuç milletvekiliyle menderes 'i sarsmasıyla dönüp şaşırmışlarken, ardından geçen süreçte şu karşı devrim hadisesi de belirginleşir ve nedense menderes açılımlarıyla ülkede gerginlikler ayrılıklara dönüşür olmuş. milli şef sayesinde o sıyrıklarla atlattığımız ikinci dünya savaşı var ya, işte o bize ardından soğuk savaş dönemleri, 10 yılda bir antidemokratik setler, eğitim alanında devrimlerin gereği ve itkisiyle şahlanan, hedefe yönelen beyinlerin yavaş yavaş sağdı, soldu diye parsellere bölünmesi şeklinde bir tarafımıza tıkanıverdi.

    o yüzden mustafa kemal 'in bıraktığı yerden ismet bey 'in devraldığı chp, aslında günümüze hiç bakmamak lazım, zaten halktan kopmayı bir kenara bırakın, hiç onarılmayacak yarala sebep oldu. o yüzden günümüz chp 'sini salt deniz baykal'la eleştirmek yerine, mka sonrası yaşananlara ve bu yaşananlardan kimlerin nemalandığına dikkat etmek lazım.

    yahu o kadar eleştirdiğimiz, batının adamı dediğimiz adnan menderes bile asıldı. ne kadar işimiz zor suçluluları bulmak uğruna değil mi?
9422 entry daha