şükela:  tümü | bugün
 • türkiye ve libya'nın akdenizdeki karşılıklı yetki alanlarını belirleyen anlaşmadır. bu anlaşmanın yokluğu bölgede büyük bir yetki boşluğu yaratmakta, uluslararası hukuka ve deniz hukukuna göre türkiye'nin akdenizdeki faaliyetlerini zorlaştırmaktaydı.

  bu anlaşma sayesinde güney kıbrıs, israil, lübnan, suriye, mısır'ın özellikle de g.kıbrıs-mısır-israil ortaklığının, akdeniz altından döşenecek hat ile avrupaya gaz satma hayalleri son bulmuştur.
  teknik ve ekonomik açıdan tek mantıklı güzergah olan israil-mısır-kıbrıs adası-türkiye hattına burun kıvıranlar ve bitmeyen yunan şımarıklığı, hep bu boşluktan besleniyorlardı. artık türkiye'nin hakkı olan alanlarda ekonomik bölge ilan etmesine engel kalmadı. inşallah bu da makul zamanda başarılır.

  türkiye'nin çanakkale boğazına hapsedilme projeside ağır darbe almıştır. hukuki belirsizlikten beslenen, batı destekli yunan politikalarının da uluslararası hukuka ve deniz hukukuna göre kendimizi büyük ölçüde garantiye aldık. bölge dengeleri hakkında yorum yapan hemen hemen bütün uzmanların "artık imzalanmalı, bitirilmeli" dediği anlaşmayı en sonunda elde ettik. önümüzdeki yüzyılın en büyük anlaşmasına, bir dönüm noktasına şahitlik ediyor olabiliriz. inşallah bu anlaşma libya ve türkiye'ye hayırlı olur. inşallah bu anlaşma libya ve türkiye'ye hayırlı olur.

  ek.1: türkiye'nin resmiyete dökülen deniz yetki alanları->
  kaynak haber7->
9 entry daha
hesabın var mı? giriş yap